Trzęsienia ziemi w Grecji. Kolejna wyspa wprowadza stan nadzwyczajny

Ios to czwarta wyspa Cyklad, na której wprowadzono stan nadzwyczajny w związku z intensywną aktywnością sejsmiczną w regionie. Trzy pozostałe to Santorini, Amorgos i Anafi.

2025-02-14, 21:27

Trzęsienia ziemi w Grecji. Kolejna wyspa wprowadza stan nadzwyczajny
Grecja. Stan nadzwyczajny na czterech wyspach. Foto: AA/ABACA/Abaca/East News

Trzęsienia ziemi w Grecji. Sytuacja ma się poprawiać

Narodowe Obserwatorium Instytutu Geodynamicznego w Atenach przewiduje stopniowy spadek częstotliwości sejsmicznej. Naukowcy z Uniwersytetu w Atenach (EKPA) udali się na wyspę Nea Kameni, w kalderze Santorini, aby naprawić stację monitorowania sejsmicznego i zainstalować sprzęt GPS do dalszej obserwacji kaldery.

Czytaj także:

Eksperci rozważają wszystkie możliwe scenariusze dotyczące powiązania między systemem wulkanicznym a trwającymi trzęsieniami ziemi na Cykladach, władze i służby pozostają w stanie najwyższej gotowości.

Ewakuacja Santorini i Amorgos

Wcześniej ponad 10 tysięcy osób opuściło greckie wyspy Santorini i Amorgos w obawie przed trwającymi od kilkunastu dni wstrząsami. Obszar, który je obejmuje,  jak i cały rejon Morza Śródziemnego, znajduje się w strefie, w której często dochodzi do trzęsień będących następstwem kolizji płyt tektonicznych - afrykańskiej i euroazjatyckiej. Jeden z najsilniejszych kataklizmów w rejonie - o magnitudzie 8,2 - miał miejsce na Krecie w 1903 roku.

REKLAMA

Można wyrażać obawę o wystąpienie dużego trzęsienia ziemi, zwykle jednak po pierwszym wstrząsie kolejne raczej powinny zanikać. Jeżeli taka zależność wystąpi, to powinniśmy optymistycznie patrzeć na to zdarzenie. Miejmy nadzieję, że nie nastąpi katastrofalne trzęsienie, czyli takie o magnitudzie powyżej 6 w skali Richtera - powiedział profesor Andrzej Konon z Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Posłuchaj

Profesor Andrzej Konon: kolejne wstrząsy raczej powinny zanikać (Polskie Radio) 0:26
+
Dodaj do playlisty

Pomiędzy 24 stycznia a 6 lutego w rejonie greckich wysp Santorini i Amorgos zarejestrowano w sumie kilka tysięcy przypadków, gdy zatrzęsła się ziemia. Najsilniejszy z nich, o magnitudzie 5,3, miał miejsce 4 lutego. Wystąpił na głębokości ponad 13 kilometrów w odległości kilkunastu kilometrów na północny-wschód od miejscowości Mesaria.

Źródło: Polskie Radio/ms

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej