Zełenski wystawi rachunek za metale ziem rzadkich. Oczekuje gwarancji od USA
Umowa gospodarcza dotycząca minerałów ziem rzadkich nie zadziała bez amerykańskich gwarancji bezpieczeństwa - zapowiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla NBC News. - Mamy tytan i wystarczy go dla przemysłu na 40 lat. Pomóżcie nam go chronić, a razem na nim zarobimy - zwrócił się do amerykańskiej administracji.
2025-02-16, 19:37
Gwarancje USA ceną za minerały. Zełenski jasno stawia sprawę metali ziem rzadkich
Prezydent Ukrainy przekazał za pośrednictwem mediów, że każdej umowie dotyczącej ukraińskich minerałów muszą towarzyszyć gwarancje bezpieczeństwa ze strony Stanów Zjednoczonych. - Jeśli nie otrzymamy gwarancji od Stanów Zjednoczonych, uważam, że umowa gospodarcza nie zadziała. Wszystko musi być uczciwe - powiedział Zełenski w rozmowie, którą omawia agencja Interfax-Ukraina.
- Przyjrzeliśmy się temu, co Ameryka importuje, jakie metale ziem rzadkich, co Ameryka importuje dla swojego przemysłu. A kiedy wzięliśmy (pod uwagę) tytan - to jeden z przykładów - mówimy, że mamy tytan w Ukrainie, i to jest dokładna informacja. I wystarczy go dla przemysłu na 40 lat - oświadczył. - Pomóżcie nam go chronić, a razem na nim zarobimy - dodał.
Spór o metale ziem rzadkich. Biały Dom oskarża Zełenskiego o krótkowzroczność
Interfax-Ukraina przytoczyła depeszę Associated Press, w której zaznaczono, że USA nazwało stanowisko Ukrainy krótkowzrocznym. "Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu Brian Hughes powiedział w oświadczeniu, że »prezydent Zełenski jest krótkowzroczny w swojej ocenie wielkiej szansy, jaką administracja Trumpa zapewniła Ukrainie«" – czytamy.
Hughes zauważył, że umowa w sprawie minerałów pozwoli amerykańskim podatnikom "odzyskać" pieniądze wysłane do Kijowa, a jednocześnie pomoże rozwinąć ukraińską gospodarkę. Dodał, że Biały Dom wierzy, że "wiążące więzi gospodarcze ze Stanami Zjednoczonymi będą najlepszym zabezpieczeniem przed przyszłą agresją i integralną częścią trwałego pokoju". - Stany Zjednoczone to uznają, Rosjanie to uznają - powiedział.
REKLAMA
- Chiny zakazały eksportu technologii przetwórstwa metali ziem rzadkich. To sposób na utrzymanie dominacji
- Eksperci: metale rzadkie mają równie istotne znaczenie jak energia, ropa czy węgiel
- Do 2040 r. popyt na metale ziem rzadkich wzrośnie siedmiokrotnie. Większość popytu zaspokajają Chiny
W sobotę w Monachium Zełenski oświadczył w rozmowie z dziennikarzami, że umowa z USA w sprawie minerałów na razie nie gwarantuje ochrony ukraińskich interesów i nie jest gotowa do podpisu.
Posłuchaj
Minerały warte pół biliona dolarów
Prezydent Donald Trump zasugerował na początku lutego, że domaga się od Ukrainy zabezpieczenia dostępu do 50 proc. ich złóż metali ziem rzadkich w zamian za dalszą pomoc wojskową dla Kijowa. Za ochronę minerałów mieliby odpowiadać rozmieszczeni w tym celu na Ukrainie żołnierze amerykańscy. Sam Donald Trump szacował, w rozmowie z Fox News, wartość pożądanych złóż na 500 mld dolarów.
![(PAP)](http://static.prsa.pl/images/7f1b0ed2-f53a-4fa0-b755-405f39a2f2fe.jpg)
W odpowiedzi prezydent Ukrainy oświadczył, że jest gotowy zawrzeć umowę z prezydentem USA, która obejmowałaby udział Waszyngtonu w eksploatacji ogromnych złóż minerałów o krytycznym znaczeniu w Ukrainie, w tym metali ziem rzadkich.
REKLAMA
Źródła: Polskie Radio/PAP/mbl
REKLAMA