Lód morski znika w oczach, brakuje tysięcy kilometrów. Padł rekord

Pokrywa lodowa na oceanach w rejonie biegunów zmniejszyła się do rekordowo małych powierzchni. Zjawisko, wywołane przez zmiany klimatyczne i globalne ocieplenie, wpłynie na los zwierząt żyjących w rejonach podbiegunowych.

2025-02-17, 16:40

Lód morski znika w oczach, brakuje tysięcy kilometrów. Padł rekord
Badacze alarmują, że powierzchnia morskiego lodu zmniejszyła się do historycznego minimum. Foto: Steve Allen/ Shutterstock

Coraz mniej lodu morskiego na Ziemi. Naukowcy sprawdzili, ile ubyło

Powierzchnia lodu morskiego, czyli tafli zamarzniętej wody w oceanach okalających Arktykę i Antarktydę, wyniosła w czwartek rekordowo niskie 15,76 mln. km. kwadratowych - alarmuje amerykańskie National Snow and Ice Data Center - NSIDC. Z tego na Antarktydę przypada 2,12 mln. km. kwadratowych, na Arktykę - 13,64 mln. km. kwadratowych.

Rok temu w tym samym czasie, łączna powierzchnia zamarzniętego na biegunach oceanu wynosiła 15,93 mln km. kwadratowych. Tak dokładne pomiary są możliwe dzięki technologii analizującej promieniowanie mikrofalowe emitowane przez tafle lodu.

Czytaj także:

Naukowcy ostrzegają, że spadek powierzchni zamarzniętego oceanu związany jest z globalnym ociepleniem i wynikającym z niego wzrostem temperatur powietrza i prądów morskich.

REKLAMA

Ubywa lodu morskiego. Zjawisko wpłynie na klimat i życie zwierząt

Mniejsza powierzchnia lodu w rejonie biegunów oznacza ogromne skutki dla zwierząt żyjących w tych rejonach świata. Morski lód jest wykorzystywany do rozmnażania się przez foki i morsy i stanowi obszar polowań niedźwiedzi polarnych oraz żerowania m.in. lisów polarnych, wielorybów i caribou - wskazują naukowcy.

Ubytek zamrożonej wody przyspieszy także ocieplanie się klimatu, bowiem promienie słoneczne nie będą miały się od czego odbić i trafią wprost do morza, nieznacznie je podgrzewając. Już miniony rok oraz ubiegły miesiąc były rekordowo ciepłe - przypomina "Daily Mail". Lód morski pokrywa około 7 procent powierzchni Ziemi i mniej więcej 12 procent powierzchni oceanów. 

Czytaj także 

Źródła: DailyMail.co.uk/Polskie Radio/mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej