Plany deregulacyjne rządu. "Skomplikowanie przepisów zmniejsza chęć inwestowania"

- To, że przepisy są bardzo skomplikowane i bardzo często się zmieniają, powoduje, że jest znacznie mniej odwagi do inwestowania niż by mogło być, gdyby ta sytuacja była prostsza - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.

2025-03-29, 16:40

Plany deregulacyjne rządu. "Skomplikowanie przepisów zmniejsza chęć inwestowania"
Zespół Rafała Brzoski do końca kwietnia ma zaprezentować 300 projektów deregulacyjnych . Foto: Shutterstock/ultramansk

Zespół Rafała Brzoski do końca kwietnia ma zaprezentować 300 projektów deregulacyjnych. Pierwotnie ich przedstawienie było planowane na koniec czerwca. Wszystko jednak wskazuje na to, że będą gotowe znacznie wcześniej.

Zdaniem Piotra Soroczyńskiego "gąszcz regulacji należy okiełznać nie tylko likwidując to, co jest niepotrzebne albo ułatwiając pewne rzeczy, ale też gwarantując, że kolejne zmiany będą wprowadzane w sposób cywilizowany, przewidywalny, z odpowiednim wyprzedzeniem i z odpowiednią dyskusją".

- Ze strony naszej organizacji często podkreślamy, że to, że przepisy są bardzo skomplikowane i bardzo często się zmieniają, powoduje, że jest znacznie mniej odwagi do inwestowania niż by mogło być, gdyby ta sytuacja była prostsza - powiedział główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.

Posłuchaj

Eksperci o planach deregulacyjnych (Kapitał i praca) 24:45
+
Dodaj do playlisty

Bartłomiej Mickiewicz, wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" z kolei poinformował, że wkrótce odbędzie się spotkanie prezydium Rady Dialogu Społecznego w sprawie deregulacji. - Ryzyk jest naprawdę dużo. Formalnie żadne dokumenty do nas nie wpłynęły, bo chyba nie zostały jeszcze przekute w projekty konkretnych aktów prawnych. Ale jak wiemy z medialnych przekazów, są rzeczy, z którymi możemy się zgodzić, ale są też takie, na które musimy uważać w kontekście pracowników. Bo jak wiemy, pan prezes Brzoska jest szefem bardzo dużej spółki, która odnosi na rynku ogromne sukcesy, ale jak rozumiem, sprawy pracownicze są dla niego mniej ważne niż dla związku zawodowego, który zajmuje się stricte sprawami pracowniczymi. Tu musimy znaleźć nić porozumienia. Mam nadzieję, że znajdziemy ją właśnie w Radzie Dialogu Społecznego - podkreślił gość Polskiego Radia 24. 

REKLAMA

Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich odniósł się natomiast do kwestii braku koordynacji polityki gospodarczej rządu. W tym kontekście przedsiębiorcy apelują o powołanie wicepremiera odpowiedzialnego za sprawy gospodarcze i utworzenie Rady Gospodarczej.

- W sytuacji, kiedy mamy do czynienia z silosowością administracji publicznej, rozproszeniem kompetencji - na przykład w zakresie polityki energetycznej między kilka resortów - to zarządzanie tym procesem wymaga odpowiedniej koordynacji - zaznaczył Łukasz Kozłowski.  

***

Audycja: Kapitał i praca
ProwadzącaAnna Grabowska 
Goście: Bartłomiej Mickiewicz (wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność"), Łukasz Kozłowski (główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich), Piotr Soroczyński (główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej)
Data emisji: 29.03.2025
Godzina emisji: 15.06

REKLAMA

Źródła: Polskie Radio 24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej