Konsolidacja i jedność. Rafał Kasprzyk o odpowiedzi Europy na wojnę celną
2025-04-08, 08:44
- W tej chwili w tym kierunku powinna pójść narracja Europy, by się skonsolidować i nie dać się podzielić. Jako 27 państw jesteśmy jedną z większych gospodarek świata i możemy równie dobrze konkurować ze Stanami Zjednoczonymi, jak i z Chinami; co już się dzieje - mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Kasprzyk (Polska 2050).
Oczyszczające wstrząsy. Tak o ostatnich posunięciach prezydenta Donalda Trumpa względem Unii Europejskiej mówi Rafał Kasprzyk z Polski 2050. Donald Trump ogłosił wprowadzenie 20-procentowych ceł na towary z Unii.
- Gościem Rocha Kowalskiego w audycji Polskiego Radia "24 pytania - Rozmowa poranka" we wtorek (8.04) o godz. 7:17 był Rafał Kasprzyk (Polska 2050).
Rafał Kasprzyk stwierdził, że europejska i polska gospodarka są na tyle silne, że są w stanie wypracować spójne działania, które będą zmierzały do tego, żeby w pewnym stopniu zastąpić rynki zbytu, które są ograniczane poprzez wzrost stawek akcyzy czy ceł. - Zamienimy to na wspólnotowy rynek i tutaj otworzą się pewne możliwości - ocenił.
Posłuchaj
Poseł zaznaczył, że Europa stanęła w ostatnim czasie przed nowymi wyzwaniami, ale jest w stanie je udźwignąć. - Pozytywną rzeczą jest to, że wyciągamy konsekwencje jako wspólnota, nie dajemy się podzielić, bo to jest najważniejsze nie tylko w zakresie obronności, ale również gospodarki. W tej chwili w tym kierunku powinna pójść narracja Europy, by się skonsolidować i nie dać się podzielić. Jako 27 państw jesteśmy jedną z większych gospodarek świata i możemy równie dobrze konkurować ze Stanami Zjednoczonymi, jak i z Chinami - co już się dzieje - zauważył.
Wczoraj Unia Europejska ponowiła ofertę dla Stanów Zjednoczonych w sprawie zerowych stawek celnych, by zakończyć wojnę handlową. Poinformowała o tym najpierw w Brukseli przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, później potwierdził to w Luksemburgu komisarz do spraw handlu, Marosz Szefczovicz, na zakończenie unijnej narady ministerialnej poświęconej amerykańskim cłom.
REKLAMA
Oprócz samochodów Unia Europejska jest gotowa na zerowe stawki w imporcie i eksporcie dla takich towarów przemysłowych jak: chemikalia, produkty farmaceutyczne, plastik czy maszyny. Natomiast Unia nie zamierza rozmawiać z władzami w Waszyngtonie na temat podatku VAT, który postrzegają one jako barierę handlową dla amerykańskich produktów. Unijny komisarz tłumaczył, że VAT to element systemu podatkowego w Europie, źródło dochodu budżetów krajowych, i nie będzie elementem negocjacji. Wprowadzenie wysokich ceł na towary importowane do Stanów Zjednoczonych wywołało wczoraj spadki na światowych giełdach.
Źródło: Polskie Radio 24/ka/kor
REKLAMA