Nowa era w produkcji oliwy. Włosi wykorzystają sztuczną inteligencję do upraw oliwek
Region Liguria uruchomił innowacyjny projekt, który wykorzystuje inteligentne czujniki do optymalizacji produkcji oliwy. Nowa technologia ma poprawić jakość oraz efektywność upraw w regionie, który jest domem dla 740 tys. drzew oliwnych i słynie z jednej z najlepszych oliw na świecie.
2025-04-14, 14:11
Liguria wprowadza innowacyjne czujniki
Dzięki wzajemnej komunikacji czujników projekt dostarczy włoskim rolnikom porad opartych na danych o glebie i roślinach. Potencjalnie zrewolucjonizuje to produktywność tradycyjnych gajów oliwnych.
Inicjatywa obejmie też wykorzystanie dronów do zabiegów na drzewach w sposób bardziej zrównoważony i wydajny. Pozwoli to stworzyć przepisy dotyczące stosowania dronów w rolnictwie.
Inteligentne termometry będą odczytywać promieniowanie podczerwone baldachimu drzewa oliwnego i temperaturę liści. To wskaże na potencjalny stres wodny, którego doświadcza roślina.
Inne czujniki skoncentrują się na warunkach glebowych, analizując procent składników odżywczych: azotu, fosforu i potasu oraz zmierzą poziom tlenu w glebie, co ułatwi monitorowanie stanu systemu korzeniowego drzewa.
REKLAMA
Jeszcze inne czujniki wykryją ilość wody na liściach, zidentyfikują pasożyty i posłużą jako inteligentna pułapka. System pozwoli na badanie jakości powietrza w terenie, a nawet na odstraszanie dzików przed wkraczaniem do sadów i niszczeniem przez nie murków tarasowych systemów uprawy.
Sztuczna inteligencja w uprawach oliwek
Kierownik projektu Federico Tinivella powiedział, że "ten eksperyment jest efektem partnerstwa kilku lokalnych podmiotów publicznych i prywatnych zaangażowanych w rozwój zaawansowanych technologii w dziedzinie inżynierii, informatyki i telekomunikacji". - Ten projekt z pewnością może przyczynić się do poprawy perspektyw produkcji liguryjskiej oliwek - powiedział Giorgio Lazzaretti, dyrektor Consorzio di Tutela Olio DOP Riviera Ligure. Dodał, że "to nie jest jedyna inicjatywa". - Eksperymentujemy również z dronami, aby utrzymać gaje oliwne, projekt, który prowadzimy we współpracy z regionalnymi instytucjami Lombardii - wyjaśnił.
Zdaniem pomysłodawców projektu połączenie technologii dronów ze sztuczną inteligencją i rozwijającą się siecią inteligentnych czujników może zrewolucjonizować wydajność tradycyjnych gajów oliwnych. Byłby to przełomowy krok dla włoskiej uprawy oliwek, która jest głęboko zakorzeniona w tradycyjnych metodach uprawy.
- LOT rozwija siatkę połączeń. Nowe kierunki i całoroczne loty do Chorwacji
- Zbadano, jak reagujemy na mrozy i upały. "Temperatury ekstremalnego ryzyka"
- Ukarano oszustów handlujących biletami w Rzymie. Zapłacą gigantyczną sumę
Źródła: Polskie Radio/ Olive Oil Times/ nł
REKLAMA