Żałoba narodowa w Polsce. Czy sklepy będą otwarte?
26 kwietnia, w dniu pogrzebu papieża Franciszka, w Polsce będzie obowiązywać żałoba narodowa. Czy tego dnia sklepy pozostaną otwarte?

Andrzej Mandel
2025-04-24, 09:13
Czy podczas żałoby narodowej sklepy będą czynne?
Wprowadzenie żałoby narodowej w związku ze śmiercią papieża Franciszka i zaplanowanym na 26 kwietnia jego pogrzebem wiąże się głównie z ograniczeniami dotyczącymi organizacji wydarzeń masowych – zaleca się ich odwoływanie – oraz z dostosowaniem ramówki mediów, m.in. ograniczeniem emisji programów rozrywkowych i komedii. Żałoba narodowa nie jest jednak dniem wolnym od pracy, co oznacza, że państwo, społeczeństwo i gospodarka funkcjonują normalnie. W praktyce oznacza to, że sklepy oraz handel będą działać jak w każdą sobotę – bez żadnych dodatkowych ograniczeń. Sklepy pozostaną otwarte, a godziny ich funkcjonowania nie ulegną zmianie. Podobnie większość restauracji i lokali gastronomicznych będzie działać normalnie, chyba że ich właściciele zdecydują się na zamknięcie lokalu z własnej inicjatywy, jako formę uczczenia żałoby.
Ewentualne zmiany w funkcjonowaniu instytucji rozrywki podczas żałoby narodowej mogą dotyczyć przede wszystkim repertuarów kin – niektóre placówki mogą zdecydować się na odwołanie seansów komedii czy filmów uznanych za kontrowersyjne. Podobne ograniczenia mogą objąć imprezy masowe, takie jak koncerty, występy kabaretowe czy stand-upy.
Choć obowiązująca ustawa o żałobie narodowej nie przewiduje sankcji za jej nieprzestrzeganie, to policja i straże gminne mogą w pewnych przypadkach nakładać mandaty, powołując się na przepisy kodeksu wykroczeń. Warto pamiętać także, że 27 kwietnia będzie niedzielą handlową. Jeśli więc ktoś zdecyduje, że robienie zakupów w dniu żałoby narodowej jest niewłaściwe, będzie mógł zrobić zakupy dzień później.
Czym jest żałoba narodowa i kiedy się ją ogłasza?
Żałoba narodowa w Polsce jest ogłaszana przez władze państwowe po śmierci wybitnej osobistości lub w wyniku wielkiej katastrofy. Podstawą prawną jej wprowadzenia jest ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Zgodnie z przepisami, żałobę narodową może ogłosić prezydent, wydając rozporządzenie, w którym określa przyczyny jej wprowadzenia oraz czas trwania – z uwzględnieniem uwarunkowań kulturowych, historycznych oraz obowiązujących w tym zakresie zwyczajów. W czasie trwania żałoby narodowej flagi państwowe na gmachach publicznych są opuszczane do połowy masztu i przepasane kirem.
REKLAMA
Dlaczego wprowadzono żałobę narodową 26 kwietnia?
Żałobę narodową w sobotę 26 kwietnia wprowadził prezydent Andrzej Duda w związku ze śmiercią papieża, głowy Kościoła katolickiego. Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia o godz. 7:35 w wieku 88 lat. Przyczyną jego śmierci były udar mózgu, śpiączka i nieodwracalna zapaść kardiologiczna. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w sobotę na placu Świętego Piotra w Watykanie o godz. 10. Po mszy trumna z ciałem papieża zostanie przewieziona do Bazyliki Matki Bożej Większej gdzie, zgodnie ze swoją wolą, zostanie pochowany.
Czytaj także:
- Żałoba narodowa w Polsce - co oznacza, czego nie wolno, jakie zasady obowiązują?
- Polacy nadal z zaciśniętym pasem. Są nowe dane GUS o sprzedaży
- Oto najtańszy i najdroższy sklep w Polsce. Zaskoczenie na podium
Źródło: PolskieRadio24.pl/AM
REKLAMA