Torebka ze skóry T-rexa. Ma być nie tylko nowocześnie, ale też ekologicznie

Jeszcze w tym roku do sklepów trafić może torebka ze skóry T-rexa - przekonuje amerykańska agencja kreatywna VML. Nowy materiał ma zostać wyprodukowany w oparciu o genom wymarłych przed milionami lat gadów, być w stu procentach biodegradowalny i ekologiczny, a także przecierać nowe szlaki w produkcji luksusowych dóbr. 

2025-04-28, 15:55

Torebka ze skóry T-rexa. Ma być nie tylko nowocześnie, ale też ekologicznie
Naukowcy chcą odtworzyć skórę T-rexa. Foto: Cover Images/East News/ X/@vml_global

Białka dinozaura posłużą do produkcji torebek. Nadchodzi przełomowa technologia?

Tyranosaurus Rex, czyli T-rex, był największym i najgroźniejszym znanym drapieżnikiem lądowym w historii Ziemi. Wyginął dziesiątki milionów lat temu, a teraz jego skóra - a właściwie sztuczny materiał bardzo ją przypominający może stać się surowcem do produkcji całej gamy luksusowej galanterii. Stało się to możliwe po tym, jak naukowcy odkryli w skamieniałościach tych zwierząt kompletne włókna kolagenowe. 

Kolagen to białko obecne w skórze organizmów żywych, dające im odporność na rozciąganie i elastyczność. Odkryte pozostałości posłużą za wzór do odtworzenia sekwencji białek takich, jakie budowały kolagen T-rexa. Sekwencja ta zostanie przetłumaczona na DNA, a następnie wprowadzona do komórek skóry hodowanych w brytyjskim laboratorium brytyjskiej firmy Lab-Grown Leather. Jeśli proces się powiedzie, to jego efektem będzie powstanie ściśle upakowanej struktury kolagenu, podobnej do warstwy skóry zwierząt, która pozostaje po garbowaniu. Będzie to zatem wyprodukowany w laboratorium materiał przypominający skórę, pochodzący ze starożytnego DNA T-rexa.

Z laboratorium, podobno jak prawdziwa, i do tego eko. Torebka ze skóry T-rexa ma szereg zalet

Pierwsza wyprodukowana w ten sposób torebka ma trafić na sklepowe - dodajmy, bardzo luksusowe i drogie - półki, jeszcze w tym roku - przewiduje VLM w swoim komunikacie. Przedstawiciele tej firmy oczekują, że nowy materiał będzie miał cechy prawdziwej skóry, prawdopodobnie będzie więc podobnie trwały i podatny na naprawy. 

Jeśli nowatorska technologia się przyjmie i zostanie wdrożona na masową skalę, przedstawiciele VML wieszczą rewolucję. Produkcja tradycyjnej skóry wiąże się bowiem z zanieczyszczeniem środowiska szkodliwymi chemikaliami, wylesianiem, pochłania też mnóstwo wody. Wszystkim tym problemom udałoby się zapobiec hodując materiały w laboratorium. 

REKLAMA

- Dzięki skórze T-rexa wykorzystujemy biologię przeszłości, aby tworzyć luksusowe materiały przyszłości - powiedział wiceprezes VLM odpowiedzialny za innowacje, cytowany w komunikacie prasowym spółki. - Ta przełomowa współpraca stanowi skrzyżowanie kreatywnej innowacji i najnowocześniejszej biotechnologii - dodał Bas Korsten.

Czytaj także: 

Źródła: VML.com/InterestingEngineering.com/PolskieRadio24.pl/mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej