Czy na planecie K2-18B jest życie?

- W sprawie rzekomego odkrycia życia na planecie K2-18B, mocno podbijany jest medialny bębenek - mówił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Banyś, astronom i kierownik Planetarium EC1.

2025-05-04, 16:30

Czy na planecie K2-18B jest życie?
Planetę K2-18B można było odkryć dzięki teleskopowi Keplera. . Foto: Shutterstock/Zakharchuk

Międzynarodowy zespół naukowców, korzystając z najnowszych danych z Teleskopu Kosmicznego Jamesa Webba, odkrył na planecie K2-18b, oddalonej o 124 lata świetlne od Ziemi, ślady związków chemicznych, które na naszej planecie są produkowane wyłącznie przez organizmy żywe. To najbardziej obiecujące do tej pory oznaki możliwych procesów biologicznych poza naszą planetą, choć autorzy publikacji sugerują daleko idącą ostrożność w ich interpretacji.

Ekspert przypomniał, że dopiero wystrzelenie teleskopów na orbitę okołoziemską, dało możliwość dokładnego zbadania otaczających nas układów gwiezdnych i galaktyk. Dlatego wciąż najdoskonalszym narzędziem badawczym jest teleskop Keplera, który umożliwił odkrycie planety K2-18B. Choć nowe informacje o poszukiwaniu tam życia oparte są na danych pochodzących z teleskopu Webba, który pracuje w podczerwieni. 

- W sprawie rzekomego odkrycia życia na planecie K2-18B, mocno podbijany jest medialny bębenek. Jeszcze 35 lat temu podejrzewaliśmy, że są inne planety poza Układem Słonecznym, ale wtedy nasze narzędzia badawcze były dość niedoskonałe. Dopiero teraz są teleskopy, które skutecznie z orbity Ziemi badają dalekie rejony kosmosu - tłumaczył dr Tomasz Banyś.


Posłuchaj

Tomasz Banyś o życiu na planecie K2-18B (Świat24) 23:01
+
Dodaj do playlisty

  

REKLAMA

W opinii astronoma szukanie śladów życia jest założenie teoretyczne, nie można zakładać, że coś, co nam życie przypomina, może nim być. Tym bardziej że nasza ziemska wiedza o życiu, opiera się o znaczeniu węgla w otaczającym nas świecie. Ale w kosmosie mogą być jego alternatywy, oparte np. o krzemie, nie muszą być częścią kodu DNA i aminokwasów. To bada astrobiologia, która rozpatruje różne alternatywy wobec węgla. 


 *****

AudycjaŚwiat 24
ProwadzącyMarcin Pośpiech
Gość: dr Tomasz Banyś (astronom, kierownik Planetarium EC1)
Data emisji: 04.05.2025
Godzina emisji: 13.30

REKLAMA

Polskie Radio 24


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej