Duda odpowiedział na wpis Tuska ws. weta. "Denerwują się"

Andrzej Duda odniósł się do wpisu Donalda Tuska, który skrytykował jego decyzję o zawetowaniu ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców.

2025-05-06, 19:18

Duda odpowiedział na wpis Tuska ws. weta. "Denerwują się"
Andrzej Duda odpowiedział na krytykę ze strony premiera Donalda Tuska. Foto: Radek Pietruszka/PAP

Premier skrytykował weto. Prezydent odpowiedział

We wpisie na platformie X Andrzej Duda odpowiedział na wcześniejszą publikację Donalda Tuska. Premier napisał, że "PiS podwyższył składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zaproponowałem jej obniżenie. Prezydent Duda obniżenie zawetował".

"Szkodzą, bo wciąż mogą. Zostało 91 dni, 9 godzin i 2 minuty" - dodał szef rządu, wyliczając do końca kadencji prezydenta. 

"Denerwują się, bo nie umieją dodać swoim inaczej niż kosztem większości ludzi. A wciąż nie mogą. Nie pozwólcie!" - napisał w odpowiedzi Andrzej Duda. 

Dlaczego Andrzej Duda zawetował ustawę?

Szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka argumentowała prezydenckie weto słabą kondycją finansową Narodowego Funduszu Zdrowia. - Wielomiliardowy deficyt, niezatwierdzony plan finansowy NFZ-u na bieżący rok, niezapłacone nadwykonania za ostatni kwartał ubiegłego roku, eksperci wskazujący na potencjalny brak płynności w drugim półroczu bieżącego roku - brak możliwości finansowania na bieżąco świadczeń opieki zdrowotnej, to problemy z którymi zmaga się NFZ - oceniła. 

REKLAMA

Zdaniem prezydenta nie jest to odpowiedni czas na wprowadzanie tego typu rozwiązań. - Przy tych problemach została przekazana do podpisu prezydenta ustawa, której skutkiem jest obniżenie wpływów do NFZ o co najmniej 5 mld złotych rocznie, natomiast potencjalnie ta kwota może być wyższa, a jednocześnie nie został wskazany jednoznaczny sposób na pokrycie tego deficytu - dodała Paprocka. 

Ustawa miała zmienić podstawę wymiaru składki zdrowotnej dla osób rozliczających się w formie skali podatkowej, podatku liniowego, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, oraz karty podatkowej. Według szacunków nowe rozwiązania miały kosztować budżet państwa ok. 4,6 mld zł rocznie

Czytaj także:

Źródło: Polskie Radio/X/egz

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej