Będzie trudniej o polskie obywatelstwo? PiS i rząd mówią jednym głosem

Nie trzy, ale dziesięć lat nieprzerwanego pobytu cudzoziemca w Polsce. PiS chce zaostrzyć warunki uzyskania polskiego obywatelstwa, rząd również - wskazuje w środowym wydaniu "Rzeczpospolita".

2025-05-07, 08:41

Będzie trudniej o polskie obywatelstwo? PiS i rząd mówią jednym głosem
Ma być trudniej o polski paszport. Rząd chce wprowadzić zmiany. Foto: East News/Mateusz Kotowicz

Przyznawanie polskiego obywatelstwa

Autorka artykułu zwraca uwagę, że Polska ma jedne z najbardziej liberalnych przepisów dotyczących przyznawania obywatelstwa. "Wystarczy, że cudzoziemiec będzie przez trzy lata mieszkał w Polsce, by mógł skutecznie starać się o polski paszport. W odpowiedzi na rosnącą imigrację, zwłaszcza ukraińską, PiS chce by - wzorem innych państw Europy - zostały podniesione wymogi dla obcokrajowców" - czytamy. "Chodzi właśnie o wydłużenie minimalnego okresu nieprzerwanego pobytu w Polsce z trzech do dziesięciu lat" - dodano.

Polskie obywatelstwo można otrzymać w dwóch trybach. Pierwsze to uznanie za obywatela polskiego - nadaje je wojewoda. Z kolei drugi tryb to nadanie obywatelstwa przez prezydenta RP, który nie jest niczym ograniczony. Obywatelstwo może więc otrzymać cudzoziemiec, który w ogóle w Polsce nie mieszka.

Jak dowiedziała się "Rzeczpospolita", nad nowymi warunkami polskiego obywatelstwa prace planuje MSWiA. Przystąpi do nich już po wyborach prezydenckich. - Chcemy konsultować je z nowym prezydentem, którego prerogatywą jest nadawanie obywatelstwa - tłumaczy prof. Maciej Duszczyk, wiceminister spraw wewnętrznych.

REKLAMA

Zmiany opłat i nowe przepisy już po wyborach

W środę w Sejmie ma być głosowany rządowy projekt o repatriacji, który zawiera także zmiany dotyczące obywatelstwa. Projekt ma zwalczać nadużycia, ale też podwyższa budżet na sprowadzanie do Polski rodzin repatriantów. Wprowadza nowe, wyższe opłaty za przyjęcie wniosku o uznanie i nadanie obywatelstwa: 1669 złotych.

- Obecnie wniosek o nadanie obywatelstwa przez prezydenta jest bezpłatny - podkreśla wiceminister Duszczyk. Wzrośnie także, z 58 zł do 277 zł, stawka za potwierdzenie posiadania obywatelstwa.

Rząd chce zreformować zasady dotyczące obywatelstwa i przedstawić je jesienią 2025 roku. - Mamy świadomość, że Polska stała się krajem imigranckim, i nowe prawo będzie brało to pod uwagę - dodaje wiceminister Duszczyk.

Czytaj także:

Źródła: PAP/Rzeczpospolita/nł/k

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej