Koniec ograniczeń w użyciu min? Litwa opuszcza międzynarodowe porozumienie
Parlament Litwy zatwierdził decyzję o wycofaniu się z Konwencji Ottawskiej - międzynarodowego porozumienia zakazującego stosowania min przeciwpiechotnych.
2025-05-08, 11:40
Litwa wychodzi z traktatu o minach
Już w połowie marca ministrowie obrony Litwy, Łotwy, Estonii oraz Polski zapowiedzieli, że planują wycofanie się z traktatu. 1 kwietnia 2025 dołączyła do nich Finlandia. W ich ocenie sytuacja bezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej zmieniła się na tyle, że dotychczasowe ograniczenia w zakresie uzbrojenia mogą stać się przeszkodą w skutecznej obronie.
Po opuszczeniu traktatu, kraje te będą mogły gromadzić i rozkładać miny przeciwpiechotne po upływie sześciu miesięcy od poinformowania o swojej decyzji innych członków traktatu oraz Organizacji Narodów Zjednoczonych. W czwartek litewski parlament oficjalnie zatwierdził decyzję o opuszczeniu Konwencji Ottawskiej. Głosowanie na Litwie nastąpiło po podobnej decyzji parlamentu Łotwy, który w kwietniu zatwierdził wycofanie się z konwencji.
Rosja nie podpisała traktatu
REKLAMA
Konwencja Ottawska, obowiązująca od 1999 roku, uznawana jest za jedno z najważniejszych osiągnięć w dziedzinie międzynarodowego prawa humanitarnego. Dokument zakazuje użycia, gromadzenia i transferu min przeciwpiechotnych, które często zagrażają ludności cywilnej długo po zakończeniu konfliktów zbrojnych. Rosja nie jest stroną porozumienia i wielokrotnie była oskarżana o użycie min w trakcie trwającej inwazji na Ukrainę.
- Paraliż w Rosji. Chaos na lotniskach, padł internet
- Korea Północna znów straszy. Wystrzeliła kilka rakiet
- Duże ekrany po rosyjskiej stronie granicy. W Estonię uderzą propagandą
Źródło: Reuters/nł
REKLAMA