Odkryto tajny irański zakład broni jądrowej. Koniec negocjacji z USA?

Amerykańska telewizja Fox News we współpracy z irańską opozycją poinformowała o odkryciu zakładu broni jądrowej w Iranie. Jeżeli ta informacja okaże się prawdziwa, oznacza to, że Iran potajemnie i wbrew międzynarodowym gwarancjom rozwijał swój potencjał militarny. 

2025-05-09, 06:40

Odkryto tajny irański zakład broni jądrowej. Koniec negocjacji z USA?
Ajatollah Ali Chamenei . Foto: Rex Features/East News

Tajny zakład broni jądrowej w Iranie 

Odkryto nieujawniony wcześniej irański zakład broni jądrowej - twierdzi amerykańska telewizja Fox News, która otrzymała od przedstawicieli irańskiej opozycji poświadczające o tym fakcie zdjęcia satelitarne. Rozległy kompleks został odkryty na północy kraju w miejscowości Semnan i ma obejmować obszar o wielkości 2500 akrów.  

Amerykańskie odkrycie podważa stanowisko Teheranu 

Według danych irańskiej opozycji, punkt nazwany przez Narodową Radę Irańskiego Ruchu Oporu (NCRI) "Tęczowym Zakładem" funkcjonuje od ponad 10 lat. Zakład działał pod przykrywką firmy produkującej chemikalia o nazwie "Diba Energy Siba". Główną funkcją "Tęczowego Zakładu" ma być wydobywanie trytu, będącego radioaktywnym izotopem, służącym do ulepszania broni. Tryt nie może być natomiast wykorzystywany do produkcji energii, co rzuca spore wątpliwości na twierdzenia Teheranu, że jego ambicje nuklearne dotyczą jedynie produkcji energii.

Co z negocjacjami z USA?

Odkrycie wzbudza również obawy w kontekście trwających negocjacji nuklearnych między Iranem a Stanami Zjednoczonymi. Jeszcze we wtorek wiceprezydent JD Vance zapewniał, że rozmowy idą dobrze. - Bez przesądzania negocjacji powiem, że jak dotąd wszystko jest w porządku - mówił Vance. - Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, jak Irańczycy odpowiedzieli na niektóre z punktów, które poruszyliśmy - dodawał. Trump przyjął w ostatnich dniach bardziej agresywną retorykę wobec Iranu, grożąc dwoma scenariuszami, które zakończą się "wybuchem"

REKLAMA

Iran odchodzi od porozumienia 

Iran i światowe mocarstwa zawarły w 2015 roku porozumienie nuklearne, które miało ograniczyć program jądrowy Teheranu w zamian za zniesienie części sankcji. W 2018 roku, za czasów poprzedniej prezydentury Trumpa, Stany Zjednoczone wycofały się z porozumienia. Iran również odszedł od jego zapisów, wzbogacając uran ponad wyznaczony limit. 

Czytaj także: 

Źródła: PolskieRadio24.pl/JL  


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej