Znowu szantaż "wunderwaflem"? Putin zamknął niebo nad poligonem
Rosja zamknęła przestrzeń powietrzną nad poligonem Kapustin Jar, co - według ukraińskich mediów - może sugerować przygotowania do testu rakiety balistycznej. Ograniczenia mają obowiązywać w poniedziałek i wtorek. W opinii komentatorów z Ukrainy, działanie to wpisuje się w próbę zastraszenia Zachodu przez Władimira Putina, w kontekście trwających rozmów pokojowych oraz planowanych dostaw nowej broni dla Kijowa.
2025-05-12, 11:57
Zamknięta przestrzeń nad poligonem. Rosja sugeruje, że coś z niego wyleci
Rosja ogłosiła w sobotę zamknięcie przestrzeni powietrznej nad poligonem Kapustin Jar, przez co Rosja sugeruje możliwe użycie rakiety balistycznej - podał portal Militarnyj powołując się na interpretację notki w systemie NOTAMS. Chodzi o zawiadomienie typu NOTAMS zgłoszone w czwartek 8 maja. Ukraińskie media znalazły je w sobotę. Zamknięcie poligonu dotyczy poniedziałku i wtorku między godzinami 6 a 16. Ukraińscy dziennikarze komentowali w weekend, że Kremlowi chodziło o element szantażu, zastraszenia i presji przed rozmowami pokojowymi.
O co może chodzić?
Portal Militarnyj, który znalazł i przeanalizował powiadomienie NOTAMS, pisze, że zamknięta będzie przestrzeń nad poligonem Kapustin Jar. Uwagę portalu zwraca duży zakres zamkniętej przestrzeni - od poziomu powierzchni do nieograniczonej wysokości. Z poligonu Kapustin Jar Rosja wypuszcza rakiety balistyczne. Jednorazowo wystrzelono stamtąd również eksperymentalną rakietę Oresznik, jednak z nieznanych powodów projekt nie doczekał się kolejnych startów.
Militarnyj zaznacza, że podobną wiadomość publikowano przy pierwszym i jedynym dotąd starcie Oresznika 21 listopada ubiegłego roku. Potem także w dniach 11-13 grudnia i 16-21 grudnia, przy czym 13 grudnia doszło do dużego ataku na Ukrainę przy użyciu pocisków balistycznych, manewrujących i hipersonicznych.
Oresznik - czyli tzw. "wunderwafel" Putina
W międzyczasie ukraińskie media zauważyły, że Kreml zamyka przestrzeń nad poligonem, by wywrzeć nacisk na Europę, USA, Ukrainę i użyć elementu zastraszenia. Jest to część odpowiedzi Putina na apele światowej dyplomacji o zawieszenie broni. - Mówimy o elemencie szantażu wojskowo-politycznego ze strony Federacji Rosyjskiej - zauważył analityk wojskowo-polityczny Dmitrij Sniegiriew. Przypomniano także, że Oresznik, którym straszy czasem Władimir Putin, a który wystartował raz właśnie z poligonu Kapustin Jar, to prawdopodobnie, póki co, wciąż broń eksperymentalna. Jest używana na razie głównie propagandowo, do straszenia przeciwników. Z racji tego ukraińscy eksperci nazywają ją "wunderwaflem" Putina - to nawiązanie do hitlerowskiego określenia Wunderwaffe.
REKLAMA
21 listopada 2024 roku Rosja zaatakowała Dniepr prawdopodobnie z systemu rakietowego Oresznik (Kedr). Poinformował o tym Główny Zarząd Wywiadowczy Ministerstwa Obrony Ukrainy. Czas lotu rakiety wynosił 15 minut. Jednak eksperci zaznaczają, że to na razie model w dużej mierze eksperymentalny, może np. nie wystartować, podobnie jak rosyjskie rakiety Sarmat. Z czasem być może Rosja go ulepszy, tak jak było m.in. z pociskami Iskander. Do tego w mediach ukraińskich eksperci spekulują, że Rosja może mieć póki co 3-5 sztuk Oreszników - tak mówił ukraińskim mediom analityk wojskowo-polityczny Dmitrij Sniegiriew.
Putin gra rakietą - realne zagrożenie czy kolejna "cudowna broń"?
- W Rosji biegają z tą rakietą jak kot z pęcherzem - mówił w weekend portalowi Glawred, obserwator wojskowo-polityczny grupy Informacyjny Opór, Aleksandr Kowalenko. Przypuszcza, że Oresznik to może być nawet zakonserwowany w magazynie RS-26 Rubież. Przypomina także, że nad Ukrainą latają pociski o podobnej i większej mocy eksplozji niż ta, którą ma dysponować Oresznik. Zatem jego wystrzelenie nie byłoby niczym straszniejszym, niż widzimy do tej pory. Szacowana moc eksplozji Oresznika to 720 kg trotylu, Iskandera 500 kg trotylu, a Ch-22-32 – 900 kg.
Na przechwałki Rosjan, jaką to potężną mają broń, ukraińskie media mają swoje określenie: "Wunderwafel". Wydaje się, że dobrze rozbraja putinowską propagandę. To gra słów, nawiązanie do "Wunderwaffe" - w słowniku hitlerowców była to potężna broń, która miała przechylić szalę zwycięstwa na stronę III Rzeszy. Jak się to skończyło, wszyscy wiemy. Niemniej jednak sam fakt, że Putin grozi wystrzeleniem rakiety, czy to Oresznika, czy innego rodzaju pocisku, świadczy o wrogich i agresywnych zamiarach Rosji i zawsze traktowany jest poważnie przez siły zbrojne jako potencjalne zagrożenie.
Co to jest NOTAM?
NOTAM to zawiadomienie dla pilotów o nieprawidłowościach lub zmianach w przestrzeni powietrznej. Treść powiadomienia NOTAM zawiera informacje w kolejności ustalonej w 6 dodatku 15 załącznika do Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym.
REKLAMA
Omawiane powiadomienie NOTAM głosi, ze Rosja zamknie przestrzeń powietrzną nad poligonem Kapustin Jar. Wedle ustalenia portalu Militarnyj, który przeniósł współrzędne z powiadomienia na mapę, rosyjskie wojsko zamknie niebo nad częścią obwodów wołgogradzkiego i saratowskiego, w tym nad poligonem doświadczalnym, od godz. 6.00 rano 12 maja do godz. 16.00 13 maja. Ograniczenia będą obowiązywały od poziomu gruntu do nieograniczonej wysokości.
***
- Rosjanie nie przestrzegają zawieszenia broni. Zmasowany atak bombami lotniczymi
- Traktat z Nancy, czyli Polska i Francja na tej samej fali. "Chodzi o Rosję i NATO"
- W Rosji dzień zwycięstwa. W tym samym czasie wciąż atakują ukraińskie miasta
Źródła: PAP/Militarnyj/https://uatv.ua/ https://19rusinfo.ru/inne/agkm
REKLAMA
REKLAMA