Atak na UW. Premier przyznał nagrody dla interweniujących

Premier Donald Tusk poinformował w środę, że przyznał nagrody finansowe rannemu strażnikowi i oficerowi Służby Ochrony Państwa interweniującym podczas ataku na UW. Wystąpił też do prezydenta o przyznanie im odznaczeń.

2025-05-14, 14:11

Atak na UW. Premier przyznał nagrody dla interweniujących
Premier przyznał nagrody dla interweniujących w czasie ataku na UW. Foto: Radek Pietruszka/Szymon Pulcyn/PAP

Nagrody dla interweniujących na UW

"Wystąpiłem właśnie do Prezydenta o przyznanie odznaczeń strażnikowi, który został ranny w czasie próby obezwładnienia mordercy z Uniwersytetu Warszawskiego oraz dla interweniującego oficera SOP" - poinformował premier Donald Tusk za pośrednictwem platformy X. 

Jak dodał, obaj otrzymali nagrody finansowe. Ponadto dzieci ofiary otrzymają renty specjalne.

Szokujący atak na uczelni

Atak miał miejsce w środę 7 maja. 22-letni student wydziału prawa Uniwersytetu Warszawskiego Mieszko R. zaatakował siekierą 53-letnią portierkę. Kobieta zamykała drzwi do Auditorium Maximum. W wyniku poniesionych obrażeń zmarła na miejscu. 

Wobec sprawcy interweniował 39-letni pracownik Straży UW. Napastnik zadał mu poważne rany, w wyniku których mężczyzna trafił do szpitala. W interwencji pomógł również funkcjonariusz SOP, który był na miejscu. 

REKLAMA

9 maja sąd podjął decyzję o umieszczeniu Mieszka R. w areszcie tymczasowym na okres trzech miesięcy. Mężczyzna ma postawione zarzuty zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, usiłowania zabójstwa i znieważenia zwłok. Grozi mu kara nawet dożywotniego pozbawienia wolności. 

Czytaj także:

Źródło: PAP/egz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej