"Bracia Muzułmanie" we Francji. "Chcą zyskać wpływ na życie społeczne"

Radykalna islamska organizacja "Bracia Muzułmanie" próbuje narzucić szariat we Francji - alarmuje raport przygotowany na zlecenie francuskiego rządu. W Pałacu Elizejskim odbyło się specjalne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego w tej sprawie. Temat skomentował w audycji "Świat 24" w Polskim Radiu 24 Kacper Kita, publicysta "Nowego Ładu". 

2025-05-24, 14:00

"Bracia Muzułmanie" we Francji. "Chcą zyskać wpływ na życie społeczne"
Radykalna islamska organizacja Bracia Muzułmanie próbuje narzucić szariat we Francji - alarmuje raport przygotowany na zlecenie francuskiego rządu. Foto: EPA/MOHAMMED BADRA Dostawca: PAP/EPA

Działania ruchu Bractwo Muzułmańskie w dłuższej perspektywie stanowią "zagrożenie dla spójności narodowej" we Francji - oceniają autorzy raportu powstałego na zlecenie rządu. Oceny te skrytykowała w środę organizacja Muzułmanie Francji, a także skrajna lewica.

Posłuchaj

Kacper Kita, publicysta "Nowego Ładu" gościem Magdaleny Skajewskiej (Świat 24) 24:12
+
Dodaj do playlisty

Raport głosi, że istnieje "zagrożenie dla spójności narodowej" poprzez oddolny rozwój islamizmu na poziomie wspólnot lokalnych. Jego autorzy oceniają, że natura tego zagrożenia, choć opiera się na długiej perspektywie i nie zakłada działań z użyciem przemocy, stwarza "ryzyko szkód dla tkanki społecznej i instytucji republikańskich, a szerzej - dla spójności narodowej".

Dokumentem zajęła się w środę Rada Obrony i Bezpieczeństwa Narodowego pod przewodnictwem prezydenta Emmanuela Macrona. Fragmenty raportu media opublikowały we wtorek. Autorzy raportu - dwóch wyższych rangą urzędników państwowych - uważają, że projekt rozwijany przez Bractwo Muzułmańskie ma "charakter wywrotowy". Celem tego projektu - w ich ocenie - są długoterminowe działania w celu "stopniowego osiągnięcia zmian w regułach lokalnych lub krajowych", dotyczących zwłaszcza świeckości państwa czy równości płci.

Metodyczne poszerzanie wpływów

- Raport opisuje metodyczne zwiększanie swojego wpływu w społeczeństwie francuskim przez braci muzułmanów i pokrewne grupy politycznego islamizmu, które mają na celu z jednej strony dążenie do tego, żeby wszyscy imigranci z krajów muzułmańskich zachowywali, czy wręcz odkrywali na nowo ci, którzy byli bardziej sekularyzowani, swoją muzułmańską tożsamość, żeby stawali się gorliwymi, zaangażowanymi muzułmanami - powiedział Kacper Kita.

REKLAMA

Dodał, że "Bracia Muzułmanie" we Francji dążą do tego, "żeby zyskiwać wpływ na życie społeczne" - Przede wszystkim na poziom lokalny, poprzez organizowanie się w wyborach samorządowych, zdobywanie swoich radnych, którzy następnie będą mieli przełożenie na burmistrzów, na decyzje władz lokalnych, ale także poprzez liczne organizacje samorządowe, poprzez sieć szkół koranicznych, poprzez organizacje charytatywne, kluby sportowe, które będą zrzeszać muzułmanów i wzmacniać w nich tę tożsamość muzułmańską, a z drugiej strony wywierać presję na czynniki polityczne, oczywiście także poprzez meczety, centra edukacyjne i kulturalne, które by promowały islam i kulturę islamską - tłumaczył gość Polskiego Radia 24.

***

AudycjaŚwiat 24
Prowadzący: Magdalena Skajewska
Gość: Kacper Kita (publicysta, "Nowy Ład")
Data emisji: 24.05.2025
Godzina emisji: 13.06

Źródło: Polskie Radio 24/paw

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej