Złoto z jądra Ziemi wypływa na powierzchnię. Gigantyczne złoża

Naukowcy z Uniwersytetu w Getyndze odkryli, że gigantyczne złoża złota, które znajdują się w jądrze Ziemi, zaczęły powoli wyciekać na powierzchnię. Odkrycie rzuca nowe światło na pochodzenie cennych pierwiastków w skorupie ziemskiej.

2025-05-27, 16:30

Złoto z jądra Ziemi wypływa na powierzchnię. Gigantyczne złoża
Złoto z jądra Ziemi wycieka na powierzchnię z lawa wulkaniczną . Foto: AA/ABACA/Abaca/East News

Badali wulkany, odkryli żyłę złota 

Nowe badania opublikowane w czasopiśmie "Nature" wykazały, że jądro Ziemi jest bogate w złoto i inne metale szlachetne, które powoli wyciekają stamtąd przez płaszcz ku skorupie ziemskiej. Analiza izotopów w skałach wulkanicznych z głębokich warstw litosfery, m.in. z Hawajów, ujawniła, że część złota i innych metali wydobywanych na powierzchni pochodzi właśnie z jądra planety. "Dosłownie trafiliśmy na złoto!" – stwierdził jeden z autorów badania, Nils Messling z Uniwersytetu w Getyndze w Niemczech.

Jak się okazało, zdecydowana większość złota na Ziemi, bo ponad 99 proc., znajduje się w jej metalicznym jądrze, które powstało we wczesnej historii planety, gdy cięższe pierwiastki opadły w głąb, w tzw. "katastrofie żelaza". Choć część metali trafiła później do skorupy z meteorytami, pochodzenie złota na powierzchni do dziś budziło pytania.

Nieskończone złoża. Jak je wydobyć? 

W ramach badania naukowcy przyjrzeli się również izotopom rutenu - rzadkiego, ciężkiego metalu. Odkryli, że ruten wydobyty z lawy zawierał znacznie więcej izotopu pochodzącego z jądra niż znajdowany zazwyczaj w płaszczu. To silny dowód na to, że wszystkie pierwiastki siderofilne, czyli takie, które tworzą stopy z żelazem, jak pallad, rod, platyna czy złoto, mogą stopniowo wydostawać się z głębi planety.

REKLAMA

Nie oznacza to jednak, że geochemicy łatwo będą mogli sięgnąć po te zasoby. Proces jest powolny, a głębokość ponad 2 900 km nieosiągalna dla obecnych możliwości nauki. Odkrycie to rzuca jednak nowe światło na wnętrze Ziemi i procesy geologiczne kształtujące planety skaliste.

Czytaj także: 

Źródła: PolskieRadio24.pl/JL 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej