Nadciągają pogodowe ekstrema. Znamy prognozę na lato 2025

Lato w tym roku zapowiada się wyjątkowo upalnie, z temperaturą powyżej normy. – Według prognoz długoterminowych fale upałów mogą przeplatać się z burzami i deszczem – powiedziała Polskiemu Radiu Agnieszka Prasek, synoptyk IMGW.

2025-06-24, 10:21

Nadciągają pogodowe ekstrema. Znamy prognozę na lato 2025
Pogoda na lato? Szykuje się istny kalejdoskop. Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Pogoda na lato 2025. Czekają nas fale upałów, burze i opady

Lipiec i sierpień będą miesiącami z temperaturą powyżej normy. – Spodziewamy się fali upałów, mogą też wystąpić nieco chłodniejsze dni. W związku z wysokimi temperaturami może dochodzić do powstawania groźnych zjawisk, takich jak burze czy nawalne opady deszczu – wyjaśniła w rozmowie z nami Agnieszka Prasek.

Z prognozy długoterminowej IMGW i map, które udostępnili synoptycy, wynika, że w lipcu wysoka temperatura będzie niemal w całym kraju. Upałów unikną jedynie północno-zachodnie krańce Polski  mieszkańcy Gdańska i Koszalina najprawdopodobniej odpoczną od letniego skwaru. Opady powinny być w normie.

IMGW IMGW

Prognoza dla sierpnia jest identyczna jak dla lipca. Zarówno pod względem średniej temperatury, jak i sumy opadów.

IMGW IMGW

Niespodzianka nastąpi we wrześniu. Wtedy cała Polska znajdzie się pod wpływem upałów. Żaden region nie uniknie wysokich temperatur. To dobra wiadomość dla osób planujących urlop w późniejszym terminie, aby uniknąć zgiełku turystów, którzy zwłaszcza w lipcu i sierpniu oblegają nadmorskie miejscowości.

IMGW IMGW

Co oznacza sformułowanie "powyżej normy"? Jak tłumaczy IMGW, można wtedy zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy niż co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991–2020.

Rekordowo zimny maj

Tegoroczny maj był najzimniejszy od ponad 30 lat. Średnia temperatura była o 2–3 stopnie Celsjusza niższa od normy wieloletniej. W wielu regionach występowały przymrozki, które falami nawiedzały kraj i wyrządziły poważne szkody w rolnictwie. Ostatni tak zimny maj zanotowano w 1991 roku. Natomiast pogoda w czerwcu nie odbiega od normy.

Jak chronić się przed upałami?

  • Ogranicz przebywanie w pełnym słońcu, by nie dopuścić do przegrzania organizmu;
  • Noś jasne, lekkie przewiewne ubrania wykonane z naturalnych tkanin, dobrze przepuszczających powietrze;
  • Pamiętaj o odpowiednim nakryciu głowy, które zabezpieczy przed przegrzaniem;
  • Regularnie stosuj krem z filtrem;
  • Zadbaj o właściwą cyrkulację powietrza w zamkniętych pomieszczeniach, używaj wentylatorów i klimatyzacji, wietrz najlepiej rano lub wieczorem;
  • Pamiętaj o regularnych posiłkach, wybierając lekkie dania;
  • Pij systematycznie wodę i unikaj alkoholu;
  • Unikaj wysiłku fizycznego – może doprowadzić do odwodnienia, utraty minerałów, przegrzania organizmu lub udaru cieplnego;
  • Nie zostawiaj dzieci i zwierząt w samochodzie, temperatura w nagrzanym aucie może sięgnąć nawet 60 stopni Celsjusza;
  • Jeśli nie musisz – nie wychodź z domu.
Czytaj także:

Źródła: PolskieRadio24.pl/IMGW/pb/k

Polecane

Wróć do strony głównej