Upały i senior. Trzeba dużo pić i chronić się przed słońcem

- Dla starszych osób tzw. rezerwa organizmu, czyli to co nie jest problemem dla osób młodych np. z powodu upału lub zimna, jest bardzo mała. Wysokie temperatury są dużym kłopotem, bo procesy termoregulacji organizmu są wtedy utrudnione, do tego dochodzą różne kłopoty - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr n. med. Małgorzata Kupisz-Urbańska, geriatra. 

2025-07-01, 20:00

Upały i senior. Trzeba dużo pić i chronić się przed słońcem
Wraz z wiekiem trzeba coraz bardziej uważać na odwodnienie i przegrzanie organizmu. Dlatego tak ważne jest nawodnienie, odpowiednie ubranie i zwracanie uwagi na indeks UV. . Foto: Shutterstock/fizkes

Jak podkreśliła ekspertka po seniorach nie widać, tak jak po młodej osobie objawów upału. Bo one nie dyszą lub mniej się pocą to negatywne skutki wysokich temperatur sa tylko mniej widoczne. A to, że się mniej pocą wynika ze zbyt małego nawodnienia lub problemów z termoregulacją np. z powodu zaburzenia krążenia krwi.


Posłuchaj

Małgorzata Kupisz-Urbańska o nawodnieniu podczas upałów (Samo zdrowie) 25:25
+
Dodaj do playlisty

 

Upał jest zawsze dużym wysiłkiem dla każdego organizmu. Zwłaszcza dla tych, którzy mają nawyk zbyt ciepłego ubierania się. Dlatego w okresie letnim, będzie to dodatkowe obciążenie, bo będą mniej odczuwały, że jest im za gorąco. Odczuwają także mniejsza potrzebę picia, bo mają mniejsze pragnienie, co prowadzi do odwodnienia. Ale ten brak pragnienia to jest tylko efektem starzenia się układu nerwowego.

-  U osób starszych ośrodek mózgu, regulujący poczucie pragnienia, działa słabiej i nie daje silnego sygnału, że poziom płynów w organizmie jest zbyt niski. Widać na ulicach jak młodzi ludzie chodzą z butelkami i bidonami na wodę, ale prawie nie widzi się takich osób już w podeszłym wieku - mówiła Małgorzata Kupisz-Urbańska. 

REKLAMA

Zbyt mała ilość płynów prowadzi do niedożywienia 

Dla opinii wielu seniorów, picie szklanki herbaty do każdego posiłku, powinno wystarczać, co jest oczywistą nieprawdą. Dość często ma problemy z nietrzymaniem moczu. Dlatego mniej piją wody, aby nie mieć kłopotów w życiu codziennym np. z dostępem do toalet. Choć sam problem nietrzymania moczu, daje się skutecznie wyleczyć, ale lekarz musi o tym wiedzieć o tych objawach. Zbyt mała ilość płynów, negatywnie wpływa na poczucie smaku, co skutkuje mniejszym apetytem. I wtedy powstaje kolejny problem, tym razem niedożywienia. Tymczasem minimum dziennego zapotrzebowania to minimum 1,5 litra wody na dobę, nawet wtedy gdy pacjent ma kłopoty z krążeniem lub nerkami. 



* * *

Audycja: Samo zdrowie
Prowadzi: Małgorzata Telmińska
Gość: dr n. med. Małgorzata Kupisz-Urbańska, geriatra. 
Data emisji: 1.07.2025
Godzina emisji: 19.33

Polskie Radio 24

REKLAMA


 


 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej