Glapiński wezwany do prokuratury. Chodzi o ujawnienie tajnej informacji
We wtorek 8 lipca Adam Glapiński stawi się w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie. Prezes NPB i szef Rady Polityki Pieniężnej złoży zeznania jako świadek w sprawie dotyczącej ujawnienia informacji o klauzuli "tajne" - informuje RMF24.pl.
2025-07-04, 16:36
Wezwanie prezesa NBP do prokuratury jest częścią postępowania dotyczącego ujawnienia przez jednego z członków Rady Polityki Pieniężnej informacji o klauzuli "tajne" dotyczącej przebiegu niejawnej części posiedzenia Rady - informuje RMF24.pl. Adam Glapiński, jako prezes Narodowego Banku Polskiego, jest przewodniczącym Rady Polityki Pieniężnej.
Prokurator wszedł do NBP, bank protestuje. "Nieadekwatne do celu"
W tej samej sprawie, 12 czerwca prokurator wszedł do siedziby Narodowego Banku Polskiego. Śledczy, w asyście policji, zabezpieczał dokumenty, a jego praca wywołała sprzeciw kierownictwa NBP. W komunikacie dotyczącym interwencji podkreślono, że akcja była "nieadekwatna do celu" i "nie odpowiadała przyjętemu standardowi" czynności w tego rodzaju sprawach.
Podkreślono też, że "bank centralny jest instytucją transparentną, działającą na podstawie i w granicach prawa", a wszystkie oczekiwane dokumenty "były przygotowane i zostałyby udostępnione we właściwej formie oraz w odpowiednim trybie". "Narodowy Bank Polski poinformuje o zaistniałej sytuacji Europejski Bank Centralny, zważywszy także na fakt, że dokumenty, które podlegały zabraniu, są objęte tajemnicami prawnie chronionymi związanymi z pracami Rady Polityki Pieniężnej" - podkreślono. Śledczy argumentowali z kolei, że wejście do siedziby NBP było niezbędne z uwagi na dwukrotną odmowę przekazania przez Bank dokumentów.
Czytaj także:
- RPP obniżyła stopy. O tyle spadną raty kredytów
- Tusk o obniżce stóp procentowych. "Będzie łatwiej zdobyć mieszkanie. Bez kontekstu"
- Prezes NBP: na wycenie złota zyskaliśmy 40 mld
Źródło: RMF24.pl/NBP.pl/mbl
REKLAMA
REKLAMA