Trump rozmawiał z Zełenskim. Co z dostawami broni dla Ukrainy?

Donald Trump rozmawiał telefonicznie z Wołodymyrem Zełenskim na temat nasilających się rosyjskich ataków. Dzień wcześniej amerykański prezydent rozmawiał z Władimirem Putinem, jednak nie był później usatysfakcjonowany. 

2025-07-04, 17:27

Trump rozmawiał z Zełenskim. Co z dostawami broni dla Ukrainy?
Трамп — Зеленський. Про що розмовляли?. Foto: LEON NEAL/AFP/East News/Associated Press/East News

Trump-Zełenski. O czym rozmawiali?

Jednym z tematów piątkowej rozmowy Trumpa i Zełenskiego były dostawy broni dla Ukrainy. Zresztą później prezydent USA rozmawiał także w tej kwestii z kanclerzem Niemiec Friedrichem Merzem. Jak podał "Spiegel", chodziło dokładnie o wzmocnienie obrony powietrznej Ukrainy. W czwartek natomiast rozmawiał z prezydentem Rosji. Tę konwersację ocenił jednak jako "rozczarowującą". Moskwa nie zamierza rezygnować z osiągnięcia celów. Przełomu więc nie było, a Donald Trump był tym faktem "bardzo zawiedziony"

- Prezydent Trump rozmawiał z prezydentem Ukrainy Zełenskim dziś rano. Wtajemniczone źródło powiedziało, że była to "dobra rozmowa" - przekazał Barak Ravid, dziennikarz portalu Axios, który poinformował o rozmowie przywódców. Warto odnotować, że prezydenci USA i Ukrainy rozmawiali ze sobą pierwszy raz od czasu, kiedy Biały Dom ogłosił decyzję o wstrzymaniu dostaw niektórych typów broni, w tym rakiet do systemów Patriot

Niemcy starają się o pomoc dla Ukrainy 

Z kolei kanclerz Niemiec miał mocno zabiegać o wsparcie obrony powietrznej Ukrainy. Berlin liczy na zmianę podejścia ze strony Waszyngtonu w kwestii dostaw broni. Faktycznie biorąc pod uwagę stanowisko Władimira Putina, być może skłoni to prezydenta USA do rozważenia wznowienia dostaw. W końcu Donald Trump potrafi szybko zmieniać zdanie, co zresztą wielokrotnie można było zaobserwować w kwestii wojny rosyjsko-ukraińskiej. 

W sprawie Patriotów dla Ukrainy w połowie lipca do USA poleci minister obrony Niemiec Boris Pistorius. Niemcy chcą kupić dwa takie systemy antyrakietowe celem przekazania ich Kijowowi. Nie wiadomo jednak, czy Amerykanie się na to zgodzą. Szef niemieckiego MSZ Johann Wadephul stwierdził w Odessie, że trzeba "w pełni skupić się na zapewnieniu Ukrainie wszystkiego, co możliwe w zakresie obrony powietrznej". Jak jednak przyznał, rodzą się obawy, że "Ukraina osiąga granice swoich możliwości obronnych". 

REKLAMA

W obliczu zmasowanych rosyjskich ataków, w których w nocy z czwartku na piątek ranne zostały co najmniej 23 osoby, Berlin liczy, że Stany Zjednoczone nałożą sankcje na Rosję. Wiadomo, że w Kapitolu czeka gotowy projekt w tej sprawie. Mówi się, że popiera go nawet 80 senatorów (w 100-osobowej izbie). Mimo to Donald Trump na razie nie wezwał do poddania go pod głosowanie w Kongresie.

Czytaj także:

Źródło: Polskie Radio/PAP/egz

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej