Gdzie teraz pada deszcz? Mapa i radar opadów na żywo
Prognozy pogody wskazują, że najbliższe dni w Polsce będą deszczowe. Na radarze pogodowym widać intensywne opady już w poniedziałek, zwłaszcza na południowym wschodzie Polski. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed upałami, burzami i gwałtownymi wzrostami poziomu wód.
2025-07-07, 09:21
Niż genueński zmierza nad Polskę
Coraz więcej wskazuje na to, że nad Polską zatrzyma się niż genueński, który może przynieść bardzo duże ilości deszczu - nawet 200 mm w ciągu zaledwie kilku dni. Jest to ilość, która może doprowadzić do znacznego wzrostu poziomu wody w rzekach.
W poniedziałek IMGW wydało w związku z tym ostrzeżenie I stopnia przed gwałtownymi wzrostami poziomu wód. Obejmuje ono części woj. dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, łódzkiego, wielkopolskiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego. IMGW ostrzega, że opady mogą spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek. Ponadto nie jest wykluczone, że dojdzie do podtopień. Na niektórych rzekach może zostać przekroczony stan ostrzegawczy.
Gdzie teraz pada deszcz w Polsce? [RADAR]
To jednak nie wszystko, ponieważ w woj. podkarpackim, oraz częściach lubelskiego i małopolskiego obowiązują ostrzeżenia II stopnia przed burzami. Ponadto dla w woj. lubuskiego i części zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i opolskiego wydano alerty I stopnia. Radar pogodowy wskazuje, że najintensywniejsze opady będą miały miejsce na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Wieczorem intensywnie może padać również w woj. lubuskim i zachodniopomorskim.
REKLAMA
Jak zachować się w czasie powodzi?
"W sytuacji zagrożenia powodziowego należy śledzić na bieżąco prognozy, komunikaty i ostrzeżenia hydrologiczne i meteorologiczne wydawane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej" - czytamy na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
W sytuacji zagrożenia należy słuchać komunikatów o zagrożeniu i sposobach postępowania w lokalnym radiu lub telewizji. Ponadto ważne jest zabezpieczenie domu oraz przedmiotów, które znajdują się w nim (dokumenty, leki, kosztowności), jak i wokół niego (np. pojazdy).
Warto wcześniej odesłać dzieci i osoby starsze w bezpieczne miejsce, np. do znajomych lub rodziny. RCB podkreśla, że należy być również samemu przygotowanym do ewakuacji. "Pozostawanie na zalanym terenie to ogromne ryzyko. Oprócz zagrożenia utonięciem należy liczyć się z chorobami zakaźnymi, brakiem prądu, wody i kanalizacji. Po odmowie ewakuacji otrzymanie niezbędnej pomocy na czas może nie być możliwe" - czytamy.
- Alert RCB. Polacy dostają SMS-y. Zaczyna się załamanie pogody
- Gwałtowne opady i upał. Oto co nas czeka w pogodzie latem 2025
- Afrykański żar nad Włochami. "Tak gorąco, że topi się asfalt"
Źródło: Polskie Radio/RCB/IMGW/egz
REKLAMA