Atomowa współpraca Londynu i Paryża. Wkrótce historyczne porozumienie

Wielka Brytania chce, po raz pierwszy w historii, koordynować działania odstraszania jądrowego wspólnie z Francją. Bezprecedensowe porozumienie w tej sprawie podpiszą w czwartek Keir Starmer i Emmanuel Macron - poinformował angielski rząd na stronach internetowych. Londyn i Paryż chcą też wspólnie opracować następcę pocisków Storm Shadow.

2025-07-10, 07:55

Atomowa współpraca Londynu i Paryża. Wkrótce historyczne porozumienie
Porozumienie o współpracy zbrojeniowej uzgodnili w Londynie Keir Starmer i Emmanuel Macron. Foto: PAP/EPA/ANDY RAIN / POOL

Dwa kraje, jedna polityka odstraszania. Nuklearna współpraca Wielkiej Brytanii i Francji 

Deklaracja obu rządów jest "ważnym krokiem naprzód w brytyjsko-francuskim partnerstwie nuklearnym" i stanowi, że odstraszanie jądrowe obu krajów "jest niezależne, ale może być skoordynowane" - napisano w komunikacie Downing Street.

"Każdy przeciwnik zagrażający żywotnym interesom Wielkiej Brytanii lub Francji może zostać skonfrontowany z potęgą sił nuklearnych obu krajów" - podkreślono. Zapowiedziano również pogłębienie współpracy nad badaniami jądrowymi, a także współpracę na rzecz "utrzymania międzynarodowej architektury nieproliferacji" (tj. utrzymania presji na nierozbudowywanie potencjału atomowego). 

Wielka Brytania i Francja są jedynymi mocarstwami nuklearnymi w Europie, a ich siły odstraszania jądrowego znacznie przyczyniają się do ogólnego bezpieczeństwa NATO i regionu euroatlantyckiego - podano.

(PAP) (PAP)

Dziennik "Financial Times" przypomniał, że Wielka Brytania jest członkiem grupy planowania nuklearnego NATO, a jej arsenał jest istotnym elementem strategii obronnej Sojuszu, natomiast Francja - choć również należy do NATO - strzegła swojej suwerenności i niezależności decyzyjnej w sprawie broni jądrowej.

Nie tylko atom. Francja i Wielka Brytania wspólnie zbudują nowe rakiety

Oprócz koordynacji w sprawie odstraszania nuklearnego zapowiedziano także poszerzenie współpracy wojskowej, w tym plany zakupu dodatkowych pocisków manewrujących Storm Shadow/SCALP oraz przyspieszenie prac nad nową generacją tych systemów. Londyn i Paryż chcą także wspólnie opracować pociski dalekiego zasięgu nowej generacji do wykorzystania w brytyjskich myśliwcach, a także rozwijać program budowy broni mikrofalowej i zagłuszaczy dronów. 

Zacieśnienie przemysłowej współpracy obronnej z Francją pozwoli Wielkiej Brytanii wzmocnić własną odporność i zdolność odstraszania oraz lepiej bronić się przed zagrożeniami, a także podkreślić wkład w NATO. 

"Wynosi współpracę na nowy poziom". Starmer chwali porozumienie z Macronem

- Zagrożenia, jakim musimy stawić dziś czoła, namnażają się - powiedział, cytowany w komunikacie Downing Street, premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer. Wskazał przy tym na wojnę w Europie, "nowe zagrożenia nuklearne" i "codzienne cyber-ataki".  Jako bliscy partnerzy i sojusznicy w NATO, Wielka Brytania i Francja mają długą historię współpracy obronnej, a dzisiejsze porozumienie wynosi naszą współpracę na nowy poziom - wskazał brytyjski szef rządu.  

Czytaj także: 

Źródła: gov.uk/Polskie Radio/PAP/mbl

Polecane

Wróć do strony głównej