Jun Suk Jeol w areszcie. Wiemy, jak wygląda cela byłego prezydenta Korei Płd.

Były prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol ponownie trafił do aresztu w związku z decyzją o wprowadzeniu stanu wojennego. Koreańskie media szczegółowo opisały warunki, w jakich była głowa państwa spędzi kolejne tygodnie i miesiące.

2025-07-10, 10:52

Jun Suk Jeol w areszcie. Wiemy, jak wygląda cela byłego prezydenta Korei Płd.
Były prezydent Korei Płd. Jun Suk Jeol. Foto: Jung Yeon-je/Associated Press/East News

Korea Południowa. Były prezydent Jun Suk Jeol trafi do celi

Przedstawiciele służb więziennych deklarują, że były prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol będzie traktowany tak samo jak każdy inny podejrzany o popełnienie przestępstw. Jun Suk Jol - były prokurator generalny - będzie nosił strój w kolorze khaki z numerem na piersi - informuje dziennik "Choosun Ilbo"

Przed formalnym przyjęciem do aresztu przejdzie badania medyczne. Po raz kolejny zdecydowano o trzymaniu byłego prezydenta w pojedynczej celi o powierzchni dziesięciu metrów kwadratowych. W celi będzie mógł korzystać z telewizora. Gazeta zwraca uwagę, że Koreę Południową dotknęła fala upałów z temperaturami dochodzącymi do 40 stopni Celsjusza. Cele nie mają klimatyzacji, ale w areszcie, gdzie trafił Jun Suk Jeol, wstawiono już do nich wentylatory.

Śledztwo

- Oczywiście, rozważymy status byłego prezydenta w stopniu, w jakim pozwoli na to opinia publiczna. Jednak poza tym nie będzie się różnił od innych podejrzanych - mówiła z kolei, cytowana przez portal Chosun.com, Park Ji-young, prokurator prowadząca śledztwo ws. byłego prezydenta.

Stan wojenny w Korei Płd.

Jun Suk Jeol został w czwartek tymczasowo aresztowany pod zarzutami dotyczącymi zamachu stanu w związku ze stanem wojennym, który ogłosił w grudniu 2024 r. Sąd uznał wniosek prokuratury specjalnej, która argumentowała, że istnieje ryzyko niszczenia przez niego dowodów w sprawie. Jun przebywa w osobnej celi w centrum zatrzymań w Uiwang pod Seulem, gdzie trafił w środę po przesłuchaniu przed sądem. Może być tam przetrzymywany maksymalnie do 20 dni, podczas gdy prokuratorzy przygotowują formalne zarzuty.

Czytaj także:

Jak podała agencja Yonhap, specjalny zespół prokuratorski wnioskował o wydanie nakazu zatrzymania w związku z pięcioma kluczowymi zarzutami, w tym naruszeniem przez Juna praw członków gabinetu poprzez wezwanie tylko kilku wybranych na spotkanie, które odbyło się na krótko przed ogłoszeniem stanu wojennego 3 grudnia ubiegłego roku. Podczas środowego przesłuchania, były prezydent odrzucił wszystkie zarzuty.

Impeachment prezydenta w Korei Południowej

Jun został już aresztowany w styczniu, ale po 52 dniach zwolniono go z aresztu z przyczyn formalnych. Polityk został odsunięty od władzy w kwietniu, gdy Trybunał Konstytucyjny utrzymał w mocy wniosek parlamentu o jego impeachment. Były prezydent nie był obecny w czwartek w sądzie, gdzie toczy się rozprawa przeciwko niemu dotycząca kierowania zamachem stanu i nadużycia władzy.

Prawo Korei Płd. przewiduje karę śmierci lub dożywotniego więzienia za zamach lub zdradę stanu, choć od końca 1997 r. w kraju nie wykonano żadnej egzekucji.

Źródła: Yonhap/PAP/Cosun.com/Polskie Radio/hjzrmb

Polecane

Wróć do strony głównej