Ministrowie UE badają swoją krew. Chodzi o substancje chemiczne

Podczas spotkania w duńskim mieście Aalborg ministrowie środowiska Unii Europejskiej poddali się badaniom krwi na obecność tzw. wiecznych chemikaliów. Akcja miała zwrócić uwagę na zagrożenia płynące z PFAS i wesprzeć unijną inicjatywę ich zakazu.

2025-07-10, 19:31

Ministrowie UE badają swoją krew. Chodzi o substancje chemiczne
Ministrowie UE zbadali krew. Chcą zakazu chemikaliów PFAS. Foto: HENNING BAGGER/AFP/East News

Ministrowie środowiska UE przebadani na obecność PFAS

W Aalborg w Danii, gdzie odbywa się spotkanie unijnych ministrów środowiska, blisko 20 szefów resortów zgodziło się oddać krew do badań na obecność toksycznych substancji PFAS. Testom poddali się m.in. ministrowie z Francji, Niemiec, Holandii, Belgii, Węgier oraz unijna komisarz ds. środowiska Jessika Roswall. - Mam nadzieję zwrócić uwagę na ten problem - powiedział duński minister Magnus Heunicke w rozmowie z POLITICO. - To naprawdę poważnie zagraża naszemu zdrowiu i środowisku. Musimy faktycznie zakazać stosowania PFAS w codziennych produktach w całej UE - dodał.

Dania, która przewodniczy obecnie Radzie UE, zorganizowała wspólne badanie krwi jako element szerszej kampanii uświadamiającej. Testy będą kontynuowane do piątku, a ich wyniki mają zostać opublikowane po wakacjach.

PFAS obecne we krwi większości ludzi. UE planuje zakaz

PFAS (substancje per- i polifluoroalkilowe), czyli "wieczne chemikalia", nie rozkładają się naturalnie i mogą kumulować się w organizmach ludzkich oraz środowisku. Obejmują grupę substancji organicznych zawierających grupy alkilowe, w których wszystkie lub wiele atomów wodoru zostały zastąpione atomem fluoru. Wiązania węgiel-fluor są jednymi z najsilniejszych wiązań chemicznych w chemii organicznej. 

Substancje są używane od lat 50. XX wieku głównie ze względu na swoje wyjątkowe właściwości - odporność na ciepło, tłuszcz i wodę. Substancje te występują w wielu codziennych przedmiotach, takich jak opakowania żywności, farby, kleje, środki czyszczące czy izolacje kabli. Można je znaleźć także w nieprzywierających powłokach naczyń kuchennych, odzieży wodoodpornej, materiałach ognioodpornych oraz w składzie niektórych kosmetyków. Obecność PFAS związana jest z ryzykiem nowotworów, uszkodzeniami wątroby czy obniżoną płodnością. Badania w Holandii wykazały, że wszyscy mieszkańcy tego kraju mają PFAS we krwi - często w stężeniach przekraczających normy zdrowotne.

Dania jest jednym z pięciu państw, które w 2023 roku zaproponowały Komisji Europejskiej stopniowe wycofanie tysięcy substancji PFAS. Wniosek znajduje się obecnie w gestii Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA), jednak przemysł domaga się licznych wyjątków. Komisja Europejska deklaruje, że PFAS mają zniknąć z produktów konsumenckich, ale trwają prace nad listą branż, dla których możliwe będą wyjątki.

Czytaj także:

Źródła: Politico/Polskie Radio/Doz.pl/nł


Polecane

Wróć do strony głównej