"Aligatorowe Alcatraz" to piekło. Plaga komarów, brak wody i prądu
W Stanach Zjednoczonych nie milkną kontrowersje wokół tymczasowego ośrodka zatrzymań dla migrantów, położonego na odludnych bagnach na południu Florydy. Zatrzymani oraz ich bliscy potępiają panujące tam warunki, w tym brak wody, problemy z elektrycznością i mnóstwo komarów.
2025-07-11, 09:25
"Aligatorowe Alcatraz". Wokół krokodyle, aligatory i pytony
"Aligatorowe Alcatraz" znajduje się w Everglades, czyli na rozległych, subtropikalnych równinach i mokradłach, położonych na południowym krańcu Florydy. Na bagnach Everglades żyją aligatory, krokodyle i pytony. Do "Aligatorowego Alcatraz" prowadzi tylko jedna droga. Ośrodek jest odizolowany i otoczony przez niebezpieczną zwierzynę.
To właśnie stąd wzięła się jego nazwa - zabezpieczeniem przed ucieczką przetrzymywanych tam osób mają być aligatory. Według przedstawicieli administracji Trumpa, to "efektywny i tani sposób na prowadzenie największej masowej deportacji w historii Ameryki".
"Aligatorowe Alcatraz". Władze hrabstwa żądają wyjaśnień
Nazwa Alligator Alcatraz nawiązuje do historycznego amerykańskiego więzienia u wybrzeża San Francisco. Władze Florydy uznały zdradliwy krajobraz za "naturalną barierę", wymagającą minimalnej ochrony, otrzymując szeroką aprobatę od Donalda Trumpa. Władze hrabstwa Miami - Dade, na którego terenie położony jest ośrodek, zażądały w tej sprawie wyjaśnień od prokuratora generalnego Florydy z prośbą o dostęp do całego imigranckiego obozu oraz możliwości jego monitorowania.
"Aligatorowe Alcatraz". Brak wody i elektryczności
To, co dzieje się wewnątrz ośrodka, jest - jak się okazuje spełnieniem wszystkich koszmarów. Przebywające tam osoby cierpią m.in. z powodu braku wody, problemów z elektrycznością i plag komarów. Obywatel Kolumbii zeznał między innymi, że przebywa tam od trzech dni bez dostępu do potrzebnych mu leków.
Miesięczna liczba zatrzymań imigrantów gwałtownie wzrosła pod rządami Donalda Trumpa. Z 39 tysięcy w styczniu do ponad 56 tysięcy do 15 czerwca - informuje Biały Dom.
Źródła: Polskie Radio/PolskieRadio24.pl/PAP/hjzrmb