Trump zapowiada podwyżkę ceł. UE na razie nie odpowie
Przewodnicząca Komisji Europejskiej powiedziała w Brukseli, że do sierpnia Wspólnota przedłuża zawieszone taryfy na towary z USA w reakcji na nałożone w marcu przez prezydenta Donalda Trumpa cła na stal i aluminium z Europy - informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Beata Płomecka
2025-07-13, 14:00
UE chce uniknąć wojny handlowej
W sobotę amerykański prezydent zapowiedział 30-procentowe cła na pozostałe towary. Ursula von der Leyen podkreśliła, że Unia Europejska wciąż liczy na porozumienie i uniknięcie wojny handlowej. - Jeszcze nie jesteśmy na tym etapie. To bardzo ważne. Teraz nadszedł czas negocjacji, ale to również pokazuje, że jesteśmy przygotowani na wszystkie możliwe scenariusze - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej.
W niedzielę na temat zapowiedzianych przez Donalda Trumpa 30-procentowych ceł będą rozmawiać ambasadorowie unijnych krajów w Brukseli. Na poniedziałek natomiast zaplanowano spotkanie ministrów odpowiedzialnych za handel 27-ki.
Komisja, która prowadzi politykę handlową, musi teraz skonsultować dalszą strategię z unijnymi krajami. Tym bardziej że zapowiedź 30-procentowych ceł była zaskoczeniem. Bruksela oczekiwała, że skończy się na 10-procentowych stawkach.
Jak zareaguje Unia Europejska?
Politycy zadają sobie pytanie, czy teraz Unia powinna zdecydować się na cła odwetowe - a te przecież są zawieszone jeszcze w reakcji na amerykańskie cła na stal i aluminium - czy też negocjować dalej.
Pierwsze reakcje z europejskich stolic na wczorajszą zapowiedź Stanów Zjednoczonych potwierdziły różnice zdań w Unii. Na przykład włoska premier Giorgia Meloni uznała, że nie ma sensu wywoływać konfliktu handlowego ze Stanami Zjednoczonymi i należy dążyć do porozumienia.
Z kolei prezydent Francji Emmanuel Macron uderzył w wysokie tony i zasugerował skorzystanie z unijnych przepisów przeciwko tak zwanym wymuszeniom ekonomicznym, które będą ciosem w amerykańskie usługi i inwestycje.
W związku z protekcjonistycznym zwrotem Stanów Zjednoczonych Unia Europejska przyspieszyła rozmowy o wolnym handlu z innymi krajami. Wstępnie porozumiała się z Indonezją, po prawie 10 latach negocjacji. - To porozumienie pojawia się we właściwym momencie. W czasach globalnych wyzwań partnerzy muszą zacieśniać więzi - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
- Spór celny USA-Brazylia. "Trump może zepsuć Amerykanom śniadanie"
- Donald Trump: NATO płaci za broń dla Ukrainy
- Trump wysyła listy ws. nowych ceł. Stawia ultimatum
Źródło: Polskie Radio/Beata Płomecka