Zbadali ząb nosorożca sprzed 24 mln lat. "Jest niczym skarbiec"

Naukowcy pozyskali białka ze skamieniałego zęba nosorożca sprzed 24 mln lat. Posłużą one do dalszych badań, które - na co liczą eksperci - przybliżą nas do zrozumienia pradawnego życia na Ziemi.

2025-07-15, 19:31

Zbadali ząb nosorożca sprzed 24 mln lat. "Jest niczym skarbiec"
Skamieniała szczęka wymarłego gatunku nosorożca sprzed 23 mln lat, odnaleziona w Allier we Francji / zdjęcie poglądowe. Foto: Science Photo Library/Science Photo Library/East News

"Białka są trwalsze niż DNA"

Ząb pochodzi ze szczątków nosorożca, odkrytych w kanadyjskiej części Arktyki. Dysponując tą próbką, naukowcy zbadali "najstarszą, szczegółową sekwencję białek, jaka kiedy powstała" - informuje CNN.

- Szkliwo zęba jest tak twarde, że chroni białka w bardzo długim okresie czasu - komentuje dla amerykańskiej stacji Ryan Sinclair Paterson z Uniwersytetu Kopenhaskim w Danii, który kierował badaniami. - Ten ząb jest niczym skarbiec, który otworzyliśmy - dodaje.

Portal CNN zaznacza, że badanie "ukazuje ogromny potencjał dziedziny znanej jako paleoproteomika [analiza pradawnych białek - red.]". Ich analiza pokazuje, że białka, "składające się z sekwencji aminokowasów, są trwalsze niż DNA - delikatna cząsteczka, która stosunkowo łatwo ulega degradacji".

"Moglibyśmy zacząć badać dinozaury" 

W ocenie ekspertów, białka wprawdzie zawierają mniej szczegółowych informacji w porównaniu z DNA, jednak mogą pomóc wyjaśnić historię ewolucji nosorożca - w tym m.in. jego diety - a "w niektórych przypadkach mogą pomóc określić nawet płeć osobnika, od którego pochodzą skamieniałości".

- Kolejnym krokiem w badaniach jest wykazanie, że to nie tylko jedna próbka, jeden szczęśliwy traf - zaznacza współautor badania, prof. Enrico Cappellini z Uniwersytetu Kopenhaskiego, pionierem metod ekstrakcji białek ze skamieniałości. - Potencjalnie istnieje ogromny obszar badań, który można doprecyzować. A następnie, jeśli naprawdę sięgniemy dalej… moglibyśmy nawet zacząć badać dinozaury - mówi ekspert, cytowany przez CNN.

Ewolucja nosorożca

Naukowcy odzyskali sekwencje siedmiu białek zachowanych w skamieniałym zębie nosorożca. "Sekwencjonowanie starożytnych białek polega na określeniu kolejności aminokwasów w próbce. Porównując sekwencje z sekwencjami żyjących i wymarłych krewnych, naukowcy byli w stanie uzyskać informacje na temat ewolucji nosorożca" - czytamy.

Portal CNN podaje, że osobnik, którego ząb zbadano, pochodzi z tej samej rodziny co współczesne nosorożce. - Występowały niezwykłe formy nosorożców. Na przykład nosorożec włochaty albo syberyjski jednorożec z gigantycznym rogiem - wymienia Ryan Sinclair Paterson.

- Udało nam się porównać naszego tajemniczego nosorożca z innymi formami i dowiedzieć się, gdzie należy go umiejscowić na drzewie genealogicznym - zaznacza naukowiec.

Czytaj także:

Źródło: CNN/łl

Polecane

Wróć do strony głównej