"Kuszenie Witkacego". Artysta wobec tradycji chrześcijańskiej

Na wystawę "Kuszenie Witkacego" można obejrzeć prace jednego z najwybitniejszych artystów polskich pierwszej połowy XX wieku Stanisława Ignacego Witkiewicza. O religijnych wątkach w twórczości Witkacego mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Kopszak - dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

2025-07-15, 23:00

"Kuszenie Witkacego". Artysta wobec tradycji chrześcijańskiej
Fragment obrazu "Kuszenie św. Antoniego II" Stanisława Ignacego Witkiewicza, namalowanego w latach 1921–1922. Foto: maw.art.pl

Jednym z istotnych wątków w twórczości Witkacego jest jego złożona relacja z tradycją chrześcijańską. Choć sam deklarował się jako niewierzący, wychował się w kulturze głęboko zakorzenionej w religii i pozostawał z nią w ciągłym dialogu. Nic więc dziwnego, że motywy religijne pojawiają się w jego sztuce - jednak zawsze w sposób przewrotny, ironiczny, często kontrowersyjny, a niekiedy wręcz prześmiewczy.

Posłuchaj

Piotr Kopszak o Muzeum Archidiecezji Warszawskiej (Między sztukami) 21:27
+
Dodaj do playlisty

Czerpiąc z ikonografii chrześcijańskiej, artysta stworzył własną, oryginalną wizję zmagań człowieka z pokusą i grzechem. Temat walki z namiętnościami i ich destrukcyjnej siły pojawia się m.in. w obrazie "Stworzenie świata" oraz w cyklu "Kuszenie św. Antoniego", gdzie duchowy dramat ukazany jest zarówno na poziomie jednostkowym, jak i uniwersalnym.

Czytaj także:

***

Audycja: Między sztukami
Prowadząca: Katarzyna Sanocka
Gość: Piotr Kopszak, (dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej) 
Data emisji: 15.07.2025
Godzina emisji: 22.06

Źródło: Polskie Radio 24/sw

Polecane

Wróć do strony głównej