Budżet UE. Liberadzki: w 2026 roku jest tylko jeden problem

- Podstawowe cele w dużej mierze mamy zaspokojone w polityce spójności - powiedział w Polskim Radiu 24 Bogusław Liberadzki, ekonomista i były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, komentując nowy unijny budżet.

2025-07-15, 11:55

Budżet UE. Liberadzki: w 2026 roku jest tylko jeden problem
Bogusław Liberadzki. Foto: Krzysztof Świeżak/ Polskie Radio

Nowy budżet Unii Europejskiej

Komisja Europejska ma przedstawić projekt budżetu Unii na lata 2028-2034. Z nieoficjalnych informacji wynika, że ma on być w wysokości ponad biliona siedmiuset miliardów euro. Z chwilą publikacji rozpoczną się negocjacje między krajami, które mogą potrwać i dwa lata, bo potrzebna jest jednomyślność wszystkich krajów, by budżet został zaakceptowany. Przy okazji każdej publikacji projektu wszystkich elektryzuje jaka będzie pula pieniędzy z funduszy spójności dla poszczególnych krajów. Polska, obecnie największy beneficjent, musi się liczyć z tym, że dostanie mniej pieniędzy, bo rozwinęła się i nie kwalifikuje się już do tak hojnego wsparcia.


Posłuchaj

Bogusław Liberadzki gościem Małgorzaty Żochowskiej (Temat dnia) 18:30
+
Dodaj do playlisty

 

- Podstawowe cele w dużej mierze mamy zaspokojone w polityce spójności, czyli sieć autostrad i dróg ekspresowych w Polsce zbudowana z pieniędzy europejskich - powiedział Bogusław Liberadzki. Zwrócił też uwagę na postępującą modernizację linii kolejowych i infrastruktury energetycznej. - Teraz jest pytanie, w jaki sposób można przeorientować te osiągnięcia na kolejne wyzwania - dodał.

Gość Polskiego Radia 24 przewidywał, że w wieloletnich ramach finansowych punktem zapalnym będzie polityka klimatyczna i redukcja emisji gazów cieplarnianych o 90 proc. w 2040 roku w stosunku do 1990. Zauważył przy tym, że gospodarka europejska rozwija się wolniej niż chińska czy amerykańska. - Musimy zwrócić uwagę na konkurencyjność gospodarki Unii Europejskiej - podkreślił. 

Pieniądze dla przemysłu obronnego

Ekonomista ocenił, że w budżecie na rok 2026 "w zasadzie jest jeden tylko problem", czyli ile środków będzie przeznaczonych na przemysł obronny w Unii Europejskiej. Wskazał, że Polska może liczyć na ok. 25-27 mld euro z puli 150 mld. - To byłaby przyzwoita kwota w miarę, którą moglibyśmy lokować w naszym przemyśle obronnym - dodał. 

Jego zdaniem, dyskusyjna jest kwestia handlu emisjami ETS2. - Stoimy w obliczu nowych ceł ze strony Stanów Zjednoczonych. Nie wiemy, czy wejdą, w jakim wymiarze, na jak długo. Tym bardziej należy zlikwidować wszelkiego rodzaju ograniczenia czy limity, które powodują wzrost kosztów funkcjonowania naszej gospodarki - stwierdził Liberadzki. 

 

Czytaj także:

***

Audycja: Temat dnia
Prowadzi: 
Gość: Bogusław Liberadzki (ekonomista)
Data emisji: 16.07.2025
Godzina emisji: 10.33

Źródła: Polskie Radio 24/fc

Polecane

Wróć do strony głównej