Kakofonia sprzed epok: tak brzmiało odwrócenie pola magnetycznego Ziemi
Naukowcy zwizualizowali oraz zsonifikowali proces zachodzących zmian w polu magnetycznym Ziemi, który miał miejsce 780 tys. lat temu.
2025-07-16, 17:26
Dźwięk odwracającego się pola magnetycznego
W 2024 roku naukowcy przekształcili odczyty przeskoku pola magnetycznego Ziemi sprzed 41 tys. lat w "niesamowite, słuchowe doznanie". Teraz zespół (częściowo ci sami naukowcy) zsonifikowali jeszcze wcześniejsze przeskoki - sprzed epok - podaje serwis Science Alert. "W swojej historii pole magnetyczne Ziemi wielokrotnie się odwracało. Ostatnie odwrócenie miało miejsce około 780 tys. lat temu i nazywa się odwróceniem Matuyamy-Brunhesa" - wyjaśnia Europejska Agencja Kosmiczna.
ESA nadmienia, że na podstawie danych paleomagnetycznych uzyskanych z osadów, pobranych z rdzeni wiertniczych na całym świecie, naukowcy z Centrum Nauk o Ziemi im. Helmholtza (GFZ) w Poczdamie w Niemczech skonstruowali globalny model pola magnetycznego przed, w trakcie i po odwróceniu. Jest to zasługa geofizyków - Sanji Panovskiej i Ahmeda Nassera Mahgouba, którzy - jak zaznacza Science Alert - stworzyli ów model, a także Maximiliana Arthusa Schannera i Klausa Nielsena, którzy zwizualizowali i zsonifikowali uzyskane dane.
"Aby zwizualizować złożoną dynamikę, nagranie monitoruje ewolucję powierzchni o stałej sile podczas odwrócenia. Troje skrzypiec i trzy wiolonczele tworzą sześciogłosowy utwór muzyczny, który również podąża za ewolucją pola, prowadząc do dysharmonijnej kakofonii podczas odwrócenia" - wyjaśnia ESA.
Ochrona przed zagrożeniem z kosmosu
Science Alert wyjaśnia, że ziemskie pole magnetyczne odbija "cząsteczki niszczące atmosferę", a tym samym zapewnia nam bezpieczeństwo. Między innymi chroni nas przed promieniowaniem kosmicznym i słonecznym. Dokładne konsekwencje wydarzeń sprzed blisko 800 tys. lat są jednak "niejasne", ponieważ "zapisy antropologiczne z tego okresu są skąpe". Odwrócenie Matuyamy-Brunhesa jest "wykorzystywane przez geologów jako wyznacznik początku środkowego plejstocenu" - zaznacza amerykański portal, dodając, że "w formie dźwiękowej jest to przejmująca pieśń, która zapoczątkowała pojawienie się współczesnego człowieka".
Czytaj także:
- Złoto z jądra Ziemi wypływa na powierzchnię. Gigantyczne złoża
- Nowy obiekt wleciał do Układu Słonecznego. Czy zagraża Ziemi?
- Pogoda kosmiczna. Jak aktywność słoneczna wpływa na życie na Ziemi
Źródła: Science Alert/ESA/PolskieRadio24.pl/łl