Wybory 2027. Kontynuacja rządów czy zwrot? Jedna partia kluczowym graczem

Najwięcej Polaków opowiada się za kontynuacją obecnej koalicji rządowej po wyborach parlamentarnych w 2027 r. - wynika z sondażu SW Research dla Onetu. Na drugim miejscu znalazł się potencjalny sojusz PiS z Konfederacją. Wyniki wskazują, że to właśnie partia Sławomira Mentzena może odegrać kluczową rolę w powyborczych negocjacjach.

2025-07-18, 10:32

Wybory 2027. Kontynuacja rządów czy zwrot? Jedna partia kluczowym graczem
Donald Tusk, Szymon Hołownia, Władysław Kosiniak-Kamysz i Włodzimierz Czarzasty . Foto: PAP/Paweł Supernak

Sondaż SW Research. Koalicja 15 października z największym poparciem

Badanie zostało zrealizowane w dniach 15-16 lipca 2025 r. przez agencję SW RESEARCH metodą wywiadów on-line (CAWI - Computer-Assisted Web Interview) na panelu internetowym SW Panel. W ramach badania przeprowadzono 801 ankiet z ogólnopolską próbą dorosłych. Zastosowano dobór kwotowy - próba była reprezentatywna ze względu na łączny rozkład płci, wieku i klasy wielkości miejscowości zamieszkania.

Ankietowanych zapytano jaką koalicję rządową uznaliby za najkorzystniejszą dla Polski po wyborach parlamentarnych w 2027 r. 26,7 proc. respondentów wskazało na obecną koalicję rządową (Koalicja Obywatelska, Polska 2050, PSL i Lewica) jako najbardziej korzystną dla Polski po kolejnych wyborach - podaje Onet. Na drugim miejscu uplasowała się potencjalna koalicja Prawa i Sprawiedliwości z Konfederacją, którą poparło 22,5 proc. ankietowanych. 

Konfederacja potencjalnym rozgrywającym

Co ciekawe, 8,7 proc. badanych wskazało na możliwą współpracę KO z Konfederacją. Łącznie ponad 31 proc. wskazań dotyczy scenariuszy, w których Konfederacja współtworzy przyszły rząd, co czyni z niej potencjalny "języczek u wagi".

7,2 proc. ankietowanych wskazało na koalicję PiS z Konfederacją Korony Polskiej Grzegorza Brauna, której część analiz daje szansę na przekroczenie progu wyborczego. 9,5 proc. badanych preferuje inne, niestandardowe warianty koalicyjne. Aż 25,3 proc. respondentów nie potrafiło wskazać żadnej koalicji. 

Czytaj także: 

Źródło: Polskie Radio/Onet


Polecane

Wróć do strony głównej