"Getto językowe". Litewski urzędnik uderza w polską mniejszość

- Mniejszości narodowe na Litwie znów pod obstrzałem - podają polskojęzyczne media w tym kraju. Sprawa dotyczy skandalicznych słów kierownika litewskiej Państwowej Inspekcji Językowej Audriusa Valotki, skierowanych między innymi pod adresem tamtejszych Polaków. To kolejny skandal, który wywołał.

2025-07-23, 13:46

"Getto językowe". Litewski urzędnik uderza w polską mniejszość
Festiwal w Sołecznikach. Ogromna większość ludności rejonu solecznickiego to Polacy . Foto: PAP/Valdemar Doveiko

"Getto językowe w Solecznikach"

Valotka stwierdził, że "nie powinno być więcej polskich i rosyjskich szkół", dodając: "czemu musimy tworzyć i utrzymywać wszelkiego rodzaju getta językowe w Solecznikach?". Szef litewskiej Inspekcji Językowej odniósł się do regionu zamieszkanego głównie przez litewskich Polaków. W rozmowie z TVP Wilno próbował się tłumaczyć, że mówiąc o "getcie", miał na myśli "getto kulturowe" - sytuację, w której, jak twierdzi, dana społeczność słabo integruje się z resztą kraju.

Litewski resort: słowa te były niewłaściwe

Na słowa urzędnika zareagował samorząd rejonu solecznickiego. Wicemer Waldemar Śliżewski zapowiada, że Soleczniki będą analizować możliwości prawne. "Zaczynamy od tego, że zostaną wystosowane odpowiednie pisma do różnych instytucji państwowych" - powiedział Śliżewski. Również litewskie ministerstwo kultury przyznaje, że wypowiedzi Valotki były niewłaściwe. Jak zapowiada resort, decyzje w tej sprawie podejmie minister Šarūnas Birutis po powrocie z urlopu.

To nie pierwszy raz, gdy Audrius Valotka obraża polską mniejszość. Dwa lata temu powiedział, że polskie tablice z nazwami miejscowości Bieliszki i Orzełówka w rejonie wileńskim oznaczają "polską strefę okupacyjną", w której miała miejsce "gwałtowna polonizacja Litwinów". Został za to upomniany przez ówczesnego ministra kultury Litwy. Media piszą także, że kontrowersje wzbudziła wypowiedź Valotki o migrantach, przekazują, że mówiąc o nich użył pejoratywnego określenia.

Zwarty obszar zamieszkania Polaków na Litwie

Rejon solecznicki liczy ponad 39000 mieszkańców, z czego ponad 79 procent stanowią Polacy, potomkowie obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Obszar ten leży na granicy z Białorusią w południowo-wschodniej Litwie. Do Solecznik uwielbiał przyjeżdżać Adam Mickiewicz - to na miejscowym cmentarzu, będąc w gościnie u zaprzyjaźnionego księdza, oglądał 2 listopada 1821 roku obrzęd Dziadów. 

Czytaj także:

Źródło: IAR/https://salcininkai.lt/EHCR/inne/

Polecane

Wróć do strony głównej