Czy Leon XIV powinien interweniować w polskim Kościele? Jest nowy sondaż
Blisko połowa Polaków chce, by Leon XIV interweniował w polskim Kościele - wynika z sondażu SW Research dla Onetu. Badanie przeprowadzono po wysłaniu przez MSZ noty protestacyjnej do Watykanu.
2025-07-28, 12:52
"Hańbiące i niegodne". MSZ protestuje przeciwko wypowiedziom dwóch biskupów
W połowie lipca polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaprotestowało w Stolicy Apostolskiej przeciwko wypowiedziom biskupów Meringa i Długosza. W ocenie resortu wypowiedź bp. Meringa o tym, że Polską rządzą "ludzie, którzy określają się jako Niemcy" i "polityczni gangsterzy" godzi w stosunki polsko-niemieckie i oczernia rząd i jest, podobnie jak słowa poparcia bp. Długosza dla Ruchu Obrony Granic, "hańbiąca i niegodna".
Czy Watykan powinien interweniować w polskim Kościele? Znamy wyniki sondażu
Zdaniem 45,7 proc. Polaków, papież Leon XIV powinien interweniować w polskim Kościele - wynika z sondażu SW Research dla Onetu. Przeciwnego zdania jest 23,3 proc. społeczeństwa, a 31 procent nie ma zdania na ten temat. Na interwencję papieża najczęściej liczą osoby powyżej 50. roku życia (52,1 proc.), a najrzadziej Polacy w wieku 25-34 lata (38 proc.). Częściej interwencji Watykanu chcieliby mężczyźni (48,3 proc. - za, 28 proc. - przeciw, 23,7 proc. nie ma zdania) niż kobiety (43,5 proc. - za, 19,2 proc. - przeciw, 37,4 proc. nie ma zdania).
"Badanie zostało zrealizowane w dniach 22-23 lipca 2025 r. przez agencję SW RESEARCH metodą wywiadów on-line (CAWI - Computer-Assisted Web Interview) na panelu internetowym SW Panel. W ramach badania przeprowadzono 803 ankiet z ogólnopolską próbą dorosłych. Zastosowano dobór kwotowy - próba była reprezentatywna ze względu na łączny rozkład płci, wieku i klasy wielkości miejscowości zamieszkania" - pisze Onet.
MSZ pisze do Watykanu w sprawie polskich biskupów. "Nie pozwalamy wtrącać się do polityki"
W przesłanej do Watykanu nocie polski resort dyplomacji zaprotestował przeciwko wypowiedziom biskupów i domagał się wyciągnięcia konsekwencji wobec hierarchów. - Ingerowanie w politykę partyjną jest niezgodne z konkordatem - argumentował szef MSZ. - Wolność wypowiedzi wiąże się z odpowiedzialnością za słowo - dodał Radosław Sikorski.
- My się nie wtrącamy do sakramentów, ale nie pozwalamy wtrącać się do polityki (...). Nota jest wyrazem oburzenia zawłaszczaniem Jasnej Góry do celów partyjno-politycznych - mówił polityk następnego dnia w Lublinie.
Czytaj także:
- Sikorski upomina bp. Długosza i Meringa. "Niech zrzuci sukienkę i zapisze się do PiS-u"
- Biskup Mering o migrantach i Niemcach. Terlikowski: głupie i skandaliczne
- Sikorski z audycją w Radiu Maryja? "Pokornie o to proszę"
Źródła: Onet/Polskie Radio/mbl/k