10 tysięcy żołnierzy, jedna decyzja. Wojsko ogłasza zmiany przy granicy
Duże zmiany nastąpiły w kontekście operacji Bezpieczne Podlasie. 16. Dywizja Zmechanizowana przekazała dowodzenie 18. Dywizji Zmechanizowanej - "Żelaznej Dywizji". Uroczystości odbyły się niedaleko wschodniej granicy Polski.
2026-01-30, 18:55
Początek IV zmiany operacji na wschodniej granicy
O przekazaniu dowodzenia poinformowało w piątek Dowództwo Opreracyjne Rodzajów Sił Zbrojnych (DORSZ). "Po sześciu miesiącach intensywnej służby na rzecz ochrony bezpieczeństwa granic 16 Dywizja Zmechanizowana przekazała obowiązki 18 Dywizji Zmechanizowanej" - przekazano w komunikacie.
Jak dodano, w uroczystościach zorganizowanych na terenie Ośrodka Ćwiczeń "Zielona" wziął udział wiceszef resortu obrony narodowej Stanisław Wziątek, a także dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Maciej Klisz. Podczas uroczystości dowódca III zmiany gen. dyw. Wojciech Ziółkowski przekazał obowiązki gen. bryg. Dariuszowi Lewandowskiemu, który będzie dowodził IV zmianą.
Czym jest operacja Bezpieczne Podlasie?
Akcja na wschodniej granicy to odpowiedź na presję migracyjną i działania hybrydowe, które Białoruś podejmuje przeciwko Polsce. Żołnierze mają za zadanie przede wszystkim pomoc Strażnikom Granicznym w ochronie granicy polsko-białoruskiej i polsko-litewskiej. Na pierwszej z wymienionych każdego dnia działania SG wspierało 5 tys. wojskowych.
W trakcie III zmiany w działaniach brało udział łącznie ponad 10 tys. wojskowych z różnych jednostek. Trzon stanowili żołnierze 16. Dywizji Zmechanizowanej. W czasie operacji zabezpieczali posterunki stałe, realizowali patrole i zapewniali gotowość do szybkiego reagowania na każdą próbę nielegalnego przekroczenia granicy.
"Obecność żołnierzy Wojska Polskiego na wschodniej granicy to nie tylko fizyczna ochrona linii granicznej, lecz także skuteczna odpowiedź na złożone zagrożenia współczesnego środowiska bezpieczeństwa, w tym działania hybrydowe i destabilizacyjne" - poinformowało Wojsko Polskie w komunikacie.
- Umowa na system antydronowy San. "Trzeba ostudzić emocje"
- Polska ma nowy plan na unijne wojsko. "Legion w sile brygady"
- Nocny incydent na granicy z Białorusią. Policja: sytuacja jest pod kontrolą
Źródło: Polskie Radio/Wojsko Polskie/egz