Rekordowa liczba egzekucji na świecie. "To powoli przestaje mieścić się w głowie"
Amnesty International alarmuje: liczba wykonywanych kar śmierci na świecie osiągnęła najwyższy poziom od ponad 40 lat. - Warto podkreślić, że Iran wykorzystuje karę śmierci jako narzędzie represji i siania strachu, szczególnie obecnie - powiedziała w Polskim Radiu 24 Joanna Rostkowska (Amnesty International).
2026-05-21, 21:06
Najważniejsze informacje w skrócie:
- W Europie i Azji Środkowej nie odnotowano żadnych egzekucji ani wyroków śmierci
- Chociaż liczba egzekucji gwałtownie wzrosła, kraje stosujące karę śmierci są zdecydowaną mniejszością
- Najczęściej osobami skazywanymi na śmierć są ci, którzy w jakiś sposób odważyli się skrytykować władzę albo otwarcie się jej sprzeciwić - powiedziała Joanna Rostkowska z Amnesty International
Według najnowszego raportu Amnesty International w 2025 roku wykonano na świecie 2707 kar śmierci w 17 państwach. To najwyższy poziom od 1981 roku i wzrost o blisko 80 procent w porównaniu z poprzednim rokiem. Joanna Rostkowska z Amnesty International nazwała ten wzrost przerażającym. - Mimo to warto patrzeć szerzej na cały kontekst. Jeszcze ponad 40 lat temu zaledwie 16 państw zniosło karę śmierci, a obecnie są to już 113 krajów. Są to małe zmiany, ale dzieją się co roku w różnych państwach. Czasem jest to na przykład zniesienie kary śmierci za konkretne przestępstwo - tłumaczyła.
Warto zauważyć, że jedynym europejskim krajem, w którym dozwolona jest kara śmierci, pozostaje Białoruś. W ubiegłym roku nie wykonano tam jednak ani jednej egzekucji. - Po raz pierwszy od 1994 roku, czyli od momentu, kiedy Aleksander Łukaszenko doszedł do władzy, rok 2025 jest pierwszym, w którym ani nie odnotowano, ani nie wykonano takiego wyroku. Ale trzeba pamiętać, że nasze informacje nie zawsze oddają rzeczywistość w stu procentach, ponieważ nie mamy całkowitego dostępu do danych, do których chcielibyśmy mieć dostęp - podkreśliła.
Posłuchaj
"To powoli przestaje mieścić się w głowie"
Paweł Wojewódka zauważył, że liczba egzekucji w Iranie jest stosunkowo dokładnie udokumentowana, co może być zaskakujące. - Są to potworne liczby - powiedziała Rostkowska. - Pamiętam, jak liczba z 2023 roku zrobiła na mnie wrażenie - było to 853 egzekucje. W 2025 roku było ich ponad dwa tysiące i to powoli przestaje mieścić się w głowie. To jest straszne. Warto podkreślić, że Iran wykorzystuje karę śmierci jako narzędzie represji i siania strachu, szczególnie obecnie. Najczęściej osobami skazywanymi na śmierć są ci, którzy w jakiś sposób odważyli się skrytykować władzę albo otwarcie się jej sprzeciwić - mówiła.
Zwróciła również uwagę na sytuację więźniów przebywających w irańskich więzieniach podczas amerykańskiej inwazji na Iran. - Te osoby były w potrzasku pomiędzy reżimem, który w każdej chwili mógł dokonać ich egzekucji, a zagrożeniem związanym z atakami rakietowymi - podkreśliła.
- Rynek usług seksualnych. "Potrzebujemy myśleć, że nasz kraj jest cywilizowany"
- Przemoc wobec sióstr zakonnych. "Są formowane do posłuszeństwa"
- Ucieczka Ziobry i Romanowskiego. "Mamy do czynienia z czystą polityką"
Źródło: Polskie Radio 24
Prowadzący: Paweł Wojewódka
Opracowanie: Aleksandra Krawczyk