Kres imperium medialnego magnata?
Lider Partii Pracy Ed Miliband zażądał rozmontowania brytyjskiej części imperium Ruperta Murdocha, które rozciąga sie od Australii po Amerykę.
2011-07-17, 14:30
Skandal podsłuchowy przypomniał politykom, że Murdoch jest najpotężniejszym graczem w brytyjskich mediach.
Zataczający coraz szersze kręgi skandal podsłuchowy, który spowodował zamknięcie należącego do Murdocha tabloidu "News of the World" i wszczęcie dochodzeń w sprawie etyki mediów i ich relacji z policją, zwrócił też uwagę na bezprecedensową koncentrację brytyjskich mediów w ręku jednego potentata - Ruperta Murdocha.
Jak pisze w swej wersji internetowej magazyn "Forbes": "politycy wszelkich partii, którzy przez ponad trzy dekady zabiegali o poparcie prasy należącej do Murdocha, nagle go opuścili".
"Uważam, że taka koncentracja władzy w rękach jednej osoby jest chora i prowadzi do nadużyć władzy" - powiedział Miliband w rozmowie z tygodnikiem "Observer".
Zdaniem Milibanda, należy bacznie przyglądać się sytuacji, w której jedna osobą staje się właścicielem ponad 20 proc. rynku prasy. "To naprawdę niebezpieczne" - podkreśla szef Labour.
REKLAMA
Szara eminencja
"Forbes" pisze, że medialne imperium Murdocha w Wielkiej Brytanii miało, przez ponad 30 lat, "niemal mityczny wpływ na polityków i zdolność łamania karier i determinowania wyników wyborów".
Gdy w 1992 roku wybory wygrali torysi, tabloid "Sun" zamieścił na pierwszej stronie tytuł "To Sun to wygrał" - "niewiele osób wątpiło, że to prawda" - przypomina "Forbes".
Murdoch ma opinię szarej eminencji brytyjskiej polityki, która namaszcza aspirujących polityków na przyszłych przywódców, posługując się plotką, manipulacją i skandalem - ulubioną metodą jego gazet.
W Waszyngtonie senator Jay Rockefeller, żąda wszczęcia śledztwa w sprawie praktyk stosowanych w należących do Murdocha mediach. Rockefeller chce też sprawdzić, czy brytyjski odłam imperium Murdocha, czyli News Corp nie złamał amerykańskiego prawa.
News Corp to jeden z najpotężniejszych konglomeratów medialnych świata. Pod względem dochodów (z 2010 roku) jest to druga, największa po Walt Disney Company korporacja medialna świata. Jest też trzecim największym konglomeratem w przemyśle rozrywkowym.
REKLAMA
Przeciwnik Bonda
Rupert Murdoch był założycielem News Corp; pełni funkcje szefa zarządu i dyrektora wykonawczego firmy. Jego imperium obejmuje tytuły prasowe i magazyny, telewizje satelitarne i kablowe, sieci radiowe i studia filmowe, wydawnictwa książkowe, agencje reklamowe oraz firmy internetowe.
W nakręconym w 1997 roku filmie "Jutro nie umiera nigdy", epizodzie szpiegowskiej serii przygód Jamesa Bonda, występuje medialny baron Elliot Carver, szef i Carver Media Group Network (CMGN), który próbuje wywołać wojnę, by doprowadzić do ekspansji swej firmy na nowe rynki; postać tę powszechnie uznano za złośliwy portret Ruperta Murdocha i satyrę na News Corp.
rr
REKLAMA