Małysz znokautował rywali w konkursie Zimocha
Redaktor Tomasz Zimoch ogłosił plebiscyt na 11 polskich sportowych wiktorii. Na miano najważniejszej z nich zasłużył Państwa zdaniem Adam Małysz.
2011-11-16, 18:00
Posłuchaj
Sport łączy się z patriotyzmem. Mecze na boisku sportowym to przecież także walka, a niekiedy nawet wojna o honor narodowy. Dlatego każdego roku właśnie 11 listopada Tomasz Zimoch tworzy własną listę polskich sukcesów - 11 sportowych wiktorii.
Spośród propozycji redaktora Zimocha - 93 lata po odzyskaniu niepodległości - najważniejszą polską sportową wiktorię zdobył polski orzeł z Wisły, Adam Małysz.
Wyniki sondy:
Sukcesy Adama Małysza - 40%
REKLAMA
Mecz piłkarski Anglia - Polska z 17.10.1973 roku - 13%
Złoty medal Władysława Kozakiewicza na igrzyskach w Moskwie - 12%
Złoty medal polskich siatkarzy na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu - 10%
Złote medale Justyny Kowalczyk - 6%
REKLAMA
Złoty medal Wojciecha Fortuny na zimowych igrzyskach w Sapporo - 6%
Wygrana Polski ze Związkiem Radzieckim na mistrzostwach świata w hokeju - 5%
Zdobycie Mt. Everestu przez Leszka Cichego i Krzysztofa Wielickiego - 4%
Trzy złote medale polskich bokserów na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio - 2%
REKLAMA
Mistrzostwo świata Ryszarda Szurkowskiego - 1%
Złoty medal Ireny Szewińskiej w biegu na 400 m na igrzyskach w Montrealu - 1%
W konkursie można było oddać głos na propozycje Tomasza Zimocha
REKLAMA
Mecz piłkarski Anglia - Polska z 17.10.1973 roku
Remis 1:1 na stadionie Wembley i awans polskiej drużyny do finałów mistrzostw świata. -Jaka długa ta minuta - krzyczał w radiowej transmisji Tadeusz Pyszkowski. Ta minuta trwała dla nas wieczność. Nerwowo przeżywaliśmy dramatyczne chwile. Gol Jana Domarskiego, kapitalne interwencje Jana Tomaszewskiego, wspaniała gra Mirosława Bulzackiego... Wembley to polski sportowy Grunwald.
Zdobycie Mt. Everestu przez Leszka Cichego i Krzysztofa Wielickiego
Pierwsze na świecie zimowe wejście na najwyższą górę świata dokonane przez Polaków. Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki 17 lutego 1980 roku wołali na antenie Polskiego Radia: "Jesteśmy na szczycie!". Dzięki tym wybitnym alpinistom każdy z nas miał wtedy swój własny Everest.
REKLAMA
Złoty medal Władysława Kozakiewicza na igrzyskach w Moskwie
Gest Kozakiewicza przeszedł na stałe do historii Polski. Mistrzostwo olimpijskie, rekord świata w skoku o tyczce - 5,78 m i zgięty łokieć polskiego lekkoatlety... Wiktoria nad wiktoriami.
REKLAMA
Sukcesy Adama Małysza
Większość jego skoków to wiktorie. 10 lat wiktorii, które ogrzewały nas wyjątkowo. Małysz przenosił nas w świat marzeń. Każdy fruwał z nim na nartach. Każdy z nas w myślach stawał się Ikarem.
REKLAMA
Trzy złote medale polskich bokserów na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio
Trzy z rzędu wygrane Polaków w finale. Józef Grudzień, Jerzy Kulej i Marian Kasprzyk spowodowali, że orkiestra japońskiej marynarki nauczyła się grać Mazurka Dąbrowskiego bez nut.
Mistrzostwo świata Ryszarda Szurkowskiego
Złoty medal najlepszego zawodnika w historii polskiego kolarstwa po fantastycznym wyścigu w 1973 roku w Barcelonie. Szurkowski to bohater niejednej sportowej polskiej wiktorii, ale ta w Hiszpanii była najbardziej kolorowa. Była w kolorze tęczy.
REKLAMA
Złoty medal polskich siatkarzy na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu
Wygrana 3:2 w finale z zespołem Związku Radzieckiego. To był mecz wyjątkowy - to mało, dramatyczny - to mało, piękny - to także mało. To niezwykłe dzieło..., to wiktoria, do której opisania brakuje słów. Mistrzostwo!!!
Złote medale Justyny Kowalczyk
Każdy po wyjątkowej walce. "Szopenka śniegu" - tak nazwałem tę niezwykłą biegaczkę narciarską w czasie transmisji z IO w Vancouver. Wygrane Justyny Kowalczyk to Mazurek nad Mazurkami.
REKLAMA
Wygrana Polski ze Związkiem Radzieckim na mistrzostwach świata w hokeju
Zwycięstwo 6:4 na turnieju w Katowicach w 1976 roku określane jest często największym polskim cudem sportowym. Wygrać i to w tamtych czasach w hokeja na lodzie ze Związkiem Radzieckim to wiktoria porównywana do innych cudów w historii. Bez słowa przesady.
REKLAMA
Złoty medal Ireny Szewińskiej w biegu na 400 m na igrzyskach w Montrealu
To był nokaut polskiej SUPERLEKKOATLETKI. Wiktoria z klasą, klasowej sportsmenki.
Złoty medal Wojciecha Fortuny na zimowych igrzyskach w Sapporo
Dla mnie to była sportowa rewolucja. Sensacja. Być może najbardziej niespodziewana polska wiktoria. Być może od tego wydarzenia należałoby rozpoczynać listę najszczęśliwszych polskich sukcesów.
REKLAMA
Tomasz Zimoch, man, ah, IAR, polskieradio.pl
REKLAMA