Tybet płonie

10 marca 1959 roku wybuchło antychińskie powstanie w Tybecie, które zostało krwawo stłumione przez władze komunistycznych Chin.

2012-03-10, 06:00

Tybet płonie
Flaga Wolnego Tybetu. Foto: Peter Krefting/Wikimedia Commons/CC

Wskutek tego ponad 80 tysięcy tybetańskich uchodźców wyemigrowało do Indii, a wraz z nimi - duchowy przywódca Dalajlama XIV. 10 marca jest obchodzony Dzień Tybetańskiego Powstania Narodowego. Od 1959 roku siedziba tybetańskiego rządu na uchodźstwie, na czele którego stoi Dalajlama, znajduje się w Dharamsali w północnych Indiach. Obecnie w Indiach żyje około 100 tysięcy Tybetańczyków, w większości tam urodzonych. Tybet został zajęty przez wojska Mao Zedonga w latach 1950 - 1951. Powstanie antychińskie wybuchło w Lhasie 10 marca 1959 roku, zaś ucieczka Dalajlamy nastąpiła 17 marca 1959 roku.

Rząd indyjski udzielił azylu Dalajlamie i jego otoczeniu. Według szacunków tybetańskiego rządu na uchodźstwie, podczas walk powstańczych w 1959 roku zginęło blisko 86 tysięcy Tybetańczyków. Tysiące tybetańskich mnichów zostało straconych lub aresztowanych, a klasztory i świątynie wokół Lhasy - ograbione i zniszczone. Chińskie władze karały śmiercią Tybetańczyków, którzy posiadali w domach jakąkolwiek broń. 14 marca 2008 roku podczas antychińskich wystąpień w Lhasie, do których doszło w związku z 49. rocznicą powstania tybetańskiego, zginęło ponad 200 osób, a 1000 zostało rannych. Kilka tysięcy Tybetańczyków zostało aresztowanych.

W 1949 roku, w chwili inwazji Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, Tybet był faktycznie i prawnie państwem niezależnym. Inwazja była aktem agresji na suwerenny kraj i pogwałceniem prawa międzynarodowego. Trwająca do dziś okupacja Tybetu, oparta na obecności setek tysięcy chińskich żołnierzy, jest pogwałceniem prawa międzynarodowego i fundamentalnego prawa Tybetańczyków do niepodległości.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej