Muzeum Auschwitz planuje konserwację ruin krematorium w Birkenau
Muzeum Auschwitz w Oświęcimiu chce poddać konserwacji zachowane elementy żelbetowe oraz fragmenty muru komory gazowej w krematorium II w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau.
2025-05-20, 09:30
Konserwacja ruin
Muzeum Auschwitz organizuje już drugi przetarg dotyczący konserwacji pozostałości po krematorium na terenie obozie Auschwitz II-Birkenau. Wcześniej nie wpłynęła żadna oferta, teraz zgłosiła się firma z Krakowa, która chce się podjąć prac konserwatorskich.
Ze specyfikacji udostępnionej przez muzeum wynika, że działania konserwatorów mają objąć elementy żelbetowe: płyty stropowe, słupy i belki oraz zachowane fragmenty muru ceglanego w obrębie komory gazowej krematorium II, jednego z dwóch największych w obozie.
Stan ruin tych krematoriów nie jest dobry. Wpływ na to mają przede wszystkim warunki atmosferyczne i naturalna erozja materiału budowlanego. Różnego rodzaju prace konserwatorskie realizowane są tu od wielu lat.

Podobóz Auschwitz II-Birkenau
Niemcy uruchomili pierwsze prowizoryczne komory gazowe w Auschwitz II-Birkenau w 1942 roku w domach odebranych wysiedlonym Polakom. Rosnąca liczba transportów sprawiła, że zadecydowali o wybudowaniu w Birkenau dużych krematoriów połączonych funkcjonalnie z komorami gazowymi, upozorowanymi na łaźnie z prysznicami.
REKLAMA
Jak podaje Muzeum Auschwitz, obóz Birkenau był największym z ponad 40 obozów i podobozów wchodzących w skład kompleksu obozów Auschwitz. W czasie trzech lat istnienia pełnił on szereg funkcji: zaczęto go budować w październiku 1941 roku jako obóz dla około 125 tysięcy jeńców wojennych, uruchomiono w marcu 1942 roku jako filię KL Auschwitz, przy czym pełnił równocześnie funkcję ośrodka zagłady Żydów. W ostatniej fazie istnienia, od 1944 roku, stał się również miejscem koncentracji więźniów przed przeniesieniem ich do pracy dla niemieckiego przemysłu w głębi Trzeciej Rzeszy.
W obozie tym zginęła większość, przypuszczalnie około 90 proc. ofiar KL Auschwitz, czyli około 1 miliona ludzi, w zdecydowanej większości (ponad 90 proc.) byli to Żydzi. Ponadto w obozie tym zginęła znaczna część z około 70 tysięcy Polaków zmarłych i zabitych w kompleksie obozów Auschwitz, około 20 tysięcy Romów i Sinti, oprócz nich jeńcy sowieccy i więźniowie innych narodowości.
Przed ewakuacją obozu Niemcy zniszczyli krematoria. Do dziś zachowały się ruiny dwóch największych i fundamenty mniejszych.
Powiązany Artykuł
German Death Camps - zobacz serwis edukacyjno-społeczny
Źródło: Polskie Radio/PAP/www.auschwitz.org
REKLAMA
REKLAMA