Dwa kraje wyprzedziły Kolumbię w narkobizesie
Aż o 25 proc. spadła w ubiegłym roku w Kolumbii produkcja czystej kokainy - twierdzą amerykańskie służby antynarkotykowe.
2012-07-31, 09:56
Jeszcze do niedawna Kolumbia uważana była za największego producenta tego narkotyku na świecie. Gil Kerlikowske, dyrektor biura ds. kontroli narkotyków (ONDCP) w Waszyngtonie twierdzi, że od 2001 roku potencjał produkcji narkotyków w Kolumbii spadł o 72 proc. Obecnie kraj ten znalazł się na trzecim miejscu producentów czystej kokainy, za Peru i Boliwią.
- Potencjał produkcyjny czystej kokainy w Kolumbii spadł do 195 ton z 700 ton w 2001 roku. Po raz pierwszy też Kolumbia wytwarza mniej kokainy niż Peru czy Boliwia - powiedział Kerlikowske.
Zdaniem dyrektora ONDCP w dużej mierze to zasługa Planu Kolumbia, czyli wspieranej przez USA i rozpoczętej w 1999 roku operacji, mającej pomóc władzom w Bogocie rozprawić się z lewacką partyzantką i kartelami narkotykowymi.
Tymczasem prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos oświadczył, iż spadek produkcji narkotyków w jego kraju to część strategii zmierzającej do odcięcia źródeł finansowania przemytnikom narkotyków. To, że Kolumbia jest teraz trzecim w świecie producentem kokainy uznał za dobrą wiadomość.
Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH
REKLAMA
PAP, ei
REKLAMA