TERYT 2, czyli informacja przestrzenna w sieci
Dokładna i aktualna informacja przestrzenna dostępna jest już w wersji elektronicznej. Skorzystają m.in. przedsiębiorcy, służby ratownicze czy obywatele, chcący określić właściwy urząd na podstawie adresu zamieszkania.
2012-12-28, 09:30
Wszystko dzięki systemowi TERYT 2, który był dofinansowany z Programu Innowacyjna Gospodarka (PO IG). - To przedsięwzięcie jest dla nas istotne z trzech powodów. Po pierwsze, udostępniamy obywatelom i instytucjom dane przestrzenne w sposób elektroniczny. Po drugie, udało się zintegrować istniejące już rejestry publiczne. Po trzecie, system ten przygotowany został do wymiany danych z innymi systemami. Jest to przykład dobrej praktyki dla innych projektów e-administracji w Programie Innowacyjna Gospodarka – oceniła wiceminister rozwoju regionalnego Iwona Wendel na konferencji W Warszawie, prezentującej efekty przedsięwzięcia.
Projekt TERYT 2 to państwowy rejestr granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju, a realizowany był przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii. Jego celem była budowa nowego rejestru łączącego bazy: Ewidencji Gruntów i Budynków, Państwowego Rejestru Nazw Geograficznych, Państwowego Rejestru Granic.
Zebrane w nowym systemie danie dotyczą:
• granic państwa oraz województw, powiatów i gmin;
• granic jednostek ewidencyjnych oraz obrębów ewidencyjnych (te jednostki podziału stosuje się do celów ewidencji gruntów i nieruchomości);
• granic rejonów statystycznych i obwodów spisowych;
• granic podziału kraju ze względu na właściwość miejscową organów i jednostek organizacyjnych administracji specjalnej (np. obszary archiwów państwowych, urzędów skarbowych, izb skarbowych, nadleśnictw, regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych, regionalnych zarządów gospodarki wodnej, urzędów morskich);
• granic podziału kraju ze względu na właściwość miejscową sądów i prokuratur;
• granic podziału kraju ze względu na obszary działania służb podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych;
• granic morskich, w tym m.in. granic portów i przystani morskich, pasa nadbrzeżnego oraz morska linia brzegowa.
Na podstawie danych adresowych zgromadzonych w rejestrze, udostępnione zostały również słowniki ulic i adresów budynków w dowolnej gminie, powiecie, województwie i całym kraju.
Dane można przeglądać dzięki stronie internetowej www.geoportal.gov.pl. Pozwala ona na wyszukiwanie, przeglądanie oraz pobieranie potrzebnych informacji. Portal pełni rolę pośrednika pomiędzy odbiorcą a instytucjami zbierającymi, przetwarzającymi oraz świadczącymi usługi oparte o dane przestrzenne. Można również złożyć wniosek do Głównego Geodety Kraju, który udostępnia dane w formie dokumentów elektronicznych lub wydruków komputerowych.
Dane zgromadzone w rejestrze – jak podaje Ministerstwo Rozwoju Regionalnego - mogą zostać wykorzystane m.in. przez:
• obywatela chcącego ustalić właściwy swojemu miejscu zamieszkania urząd skarbowy czy prokuraturę;
• firmę transportową, która korzystając z systemów nawigacji satelitarnej, ma dostęp do aktualnej bazy punktów adresowych;
• administrację państwową, która ma możliwość ustalenia aktualnego adresu oraz stwierdzenia właściwości miejscowej lokalnych instytucji.
ei, MRR
REKLAMA