Każdy może zostać misjonarzem
Rozsiani po świecie, raz do roku spotykają się w Polsce. 25 czerwca w warszawskim Centrum Formacji Misyjnej rozpoczyna się kilkudniowe spotkanie polskich misjonarzy i misjonarek. Spotkanie ma służyć podzieleniu się świadectwem wiary i pogłębieniu wiedzy o problematyce misyjnej a także o współczesnym świecie i Polsce.
2013-06-25, 15:30
Posłuchaj
- Co roku pod koniec czerwca organizujemy spotkania dla misjonarzy, którzy przebywają na urlopach w ojczyźnie. Staramy się dobierać jak najbardziej aktualną tematykę spotkań. Obecnie na świecie problemy bioetyczne są bardzo ważne i temu zagadnieniu poświęcimy nasze spotkanie – przypomniał w PR24 bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji
Obecnie w 94 krajach misyjnych pracuje 2121 misjonarzy z Polski. Ponad połowę z nich to księża i bracia zakonni, drugą grupę pod względem liczebnym stanowią siostry zakonne, na misje wyjeżdżają też świeccy. Najwięcej polskich misjonarzy pracuje w Brazylii, Kamerunie oraz Argentynie. Biorąc pod uwagę kontynenty, najwięcej Polaków pełni posługę misyjną w Afryce, następnie w Ameryce Południowej, Azji, Oceanii, a najmniej w Ameryce Północnej.
- Każdy może zostać misjonarzem. Przez parafię dociera się do biskupa, który wysyła kandydata do Centrum Formacji Misyjnej na 9-miesięczne szkolenie. Oprócz wolontariuszy świeckich szkolenie przechodzą także księża i zakonnice. Po szkoleniu takie osoby jadą do lokalnego kościoła misyjnego – zachęcał o. Kazimierz Szymczycha, sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.
Goście PR24 przekonywali, że łatwo jest zostać świeckim misjonarzem:
REKLAMA
- W zeszłym roku dowiedziałem się o istnieniu Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego, zgłosiłem się, od września uczestniczyłem w szkoleniach, teraz wyjeżdżam do Zambii – powiedział w PR24 Antoni Święcki, świecki misjonarz-wolontariusz.
PR24
REKLAMA