O WZW trzeba rozmawiać!
To jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych naszych czasów. Z wirusami HBV i HCV, które powodują wirusowe zapalenie wątroby, żyje na świecie około pół miliarda osób. Stan wiedzy Polaków na ten temat jest zatrważająco niski, ponieważ nie wiemy jak można się zarazić oraz nie robimy także badań.
2013-07-25, 20:55
Posłuchaj
Zapalenie wątroby wirusowe to ostra choroba zakaźna, której istotą jest uszkodzenie miąższu wątroby wywołane przez wirusy Hepatitis typu A, B, C, D i E. Wirusy A i B wywołują dwa rodzaje zapaleń wątroby: tzw. żółtaczkę epidemiczną oraz tzw. żółtaczka wszczepienna. Objawy podobne w obu typach - osłabienie, senność, bóle głowy, brak apetytu, wstręt do potraw tłustych, czasami gorączka, pod koniec pobolewanie wątroby, żołądka. Rokowania w żółtaczce epidemicznej dużo lepsze, ze względu na regenerację wątroby.
- Wirusowe zapalenia wątroby typu B i C potrafią doprowadzić do marskości wątroby nie dając żadnych wyraźnych sygnałów. Dalej rozwijają się żylaki przełyku i w przypadku marskości jesteśmy o wiele bardziej narażeni na raka wątroby. W konsekwencji może doprowadzić to do śmierci. Przeciwko WZW powinno zaszczepiać się już dzieci. Na szczęście od lat 90. sytuacja ta wygląda o wiele lepiej - mówił w PR24 Gerard Wiśniewski, Fundacja Gwiazda Nadziei.
Polska jest jednym z ponad 100 państw corocznie włączających się w obchody Światowego Dnia WZW. Ideą tego wydarzenia jest przełamywanie milczenia otaczającego jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych naszych czasów.
28 lipca o godzinie 12:00 lokalnego czasu kraje świętujące to wydarzenie połączą się w akcji bicia rekordu Guinnessa. Uczestnicy odegrają scenkę przedstawiającą znany japoński symbol – trzy mądre małpy, które nic nie widzą, nic nie mówią, nic nie słyszą. Wszyscy, niezależnie od płci, wieku i szerokości geograficznej zaproszeni są do wykonania gestu, który może zmotywować innych do działania.
REKLAMA
PR24
REKLAMA