O czym rozmawiają delfiny?
Delfiny mimo, że zabawiają turystów na całym świecie, znane są przede wszystkim ze swojej inteligencji. Te ssaki morskie są zdolne do tworzenia skomplikowanych struktur socjalnych i porozumiewania się ze sobą za pomocą własnego „języka”.
2013-09-04, 15:55
Posłuchaj
Delfiny nieprzypadkowo uznaje się za jedne z najinteligentniejszych zwierząt żyjących na świecie. Choć „język” tych morskich ssaków nie jest tak bardzo rozbudowany jak ludzki, to niewątpliwie zasługuje na uwagę.
- Słowo „język” w tym przypadku rozumiane jest nieco inaczej. Większość zwierząt, w tym delfiny, mają około 20-30 sygnałów, których używają. W porównaniu do ludzkiej mowy, „język” delfinów wypada blado. Niemniej jednak nie można zaprzeczyć jego istnieniu – powiedział w PR24 dr Maciej Trojan z Zakładu Psychologii Zwierząt Uniwersytetu Warszawskiego.
Choć poznaliśmy już wiele zwyczajów delfinów, takich jak wzajemne nadawanie imion, to wciąż te zwierzęta stanowią dla nas pewną zagadkę.
- Ludziom nie udało się jeszcze do końca rozgryźć mowy delfinów, ale jest to naturalne. Wciąż mamy małą wiedzę na temat zwierząt żyjących w innym środowisku. Ssaki morskie żyją na olbrzymiej przestrzeni i przepływają duże odległości. Głównym problemem w poznaniu wszystkich zwyczajów tych zwierząt jest fakt, że nie sposób ustalić podczas badań, który z delfinów emituje dźwięk – dodał Gość PR24.
REKLAMA
Inteligencja zwierząt często porównywana jest do ludzkiego rozumu. Jednak zróżnicowana anatomia oraz inne uwarunkowania naturalne nie pozwalają na takie zestawienie.
- Kiedy porównujemy ludzi i zwierzęta za pomocą tej samej miary, dochodzimy do wniosku, że nie jest to sprawiedliwe. To tak, jakbyśmy chcieli zestawić ze sobą jabłko i gruszkę. Nie da się tego zrobić, ponieważ są to dwa, zupełnie różne owoce – podsumował dr Trojan.
PR24/Mateusz Patoła
REKLAMA