Uniwersytet Śląski planuje uruchomić studia śląskie

Mowa, historia Śląska, kultura, i obyczaje – to elementy, jakie znajdą się programie studiów, które za rok planuje uruchomić Uniwersytet Śląski - poinformował w Katowicach rzecznik uczelni Jacek Szymik-Kozaczko. Dodał, że uczelnia chce kształcić "ekspertów od śląskości".

2013-09-25, 14:28

Uniwersytet Śląski planuje uruchomić studia śląskie
Uniwersytet Śląski- Wydział Nauk Społecznych. Foto: wikipedia/cc/JuSz

Mowa śląska nie będzie językiem wykładowym. -Na studiach pojawią się elementy godki (mowy śląskiej). Generalnie językiem wykładowym będzie język polski, bo też godka nie ma być głównym przedmiotem tych studiów- powiedział rzecznik uczelni.

Dodał również, że na tzw. studiach śląskich oprócz elementów mowy śląskiej, studenci zapoznają się z historią Śląska, kulturą, sztuką i obyczajami regionu. -Tak, by ktoś, kto je skończy, mógł mieć szerokie pojęcie o Śląsku, o całym regionie i jego tradycjach- powiedział Szymik-Kozaczko.

Celem utworzenia takiego kierunku jest kształcenie "ekspertów od śląskości". Studia drugiego stopnia potrwają dwa lata, a absolwenci będą mogli podjąć pracę np. w instytucjach kultury, muzeach, administracji samorządowej.

REKLAMA

Rzecznik uczelni poinformował, że uczelnia chce, by kierunek ruszył w roku akademickim 2014/2015 na wydziale filologicznym.
Studia śląskie będą kierowane do studentów kierunków humanistycznych i społecznych. W planach jest uruchomienie ich jako kierunku studiów drugiego stopnia, m.in. dla osób posiadających już licencjat.
-Nie ma co ukrywać, jest teraz pewna moda na Śląsk, która powoduje, że ludzie nie wstydzą się mówić po śląsku, dlatego myślę, że ten kierunek będzie się cieszył zainteresowaniem. Zwłaszcza, że do jego uruchomienia nie jest potrzebna duża liczba chętnych, np. 100-200 osób, ale przy 20 osobach taki kierunek może z powodzeniem ruszyć- powiedział dziennikarzom Szymik-Kozaczko. Podkreślił, że efekt starań o nadanie śląskiej mowie statusu języka regionalnego, nie ma w tym przypadku znaczenia.
Starania o nadanie śląskiej mowie statusu języka regionalnego trwają już kilka lat. W ubiegłym roku złożono w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, by nadać tzw. etnolektowi (to język, dialekt lub gwara używany przez wyodrębnioną grupę etniczną) śląskiemu statusu języka regionalnego. Nadanie statusu języka regionalnego pozwoliłoby na finansowanie z budżetu państwa m.in. lekcji języka śląskiego, wsparcie finansowe zyskałyby również organizacje krzewiące kulturę śląskiej mowy.
Obecnie status języka regionalnego ma w Polsce tylko język kaszubski, którym posługuje się 106 tys. ludzi. Natomiast etnolektem śląskim posługuje się na co dzień - według danych statystycznych - 509 tys. Osób.

PAP/ml

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej