Informacje o lekach w pigułce
Ogromna ilość informacji zawarta na ulotkach dołączonych do leków często zniechęca do lektury, a przyjmowanie substancji leczniczych niezgodnie z zaleceniami może mieć fatalne skutki. „Lekolepki” to innowacyjny projekt, który ma nam pomóc rozsądniej i bardziej świadomie stosować leki.
2013-11-04, 20:01
Posłuchaj
Lekolepki to naklejki umieszczane na opakowaniach produktów leczniczych, które ułatwiają pacjentowi ich stosowanie. Znajdują się na nich piktogramy zawierające podstawowe informacje i ostrzeżenia dotyczące dawkowania i skutków ubocznych.
- Wiele leków posiada bardzo skomplikowane i obszerne ulotki. Nowe badania pokazują, że ich oddziaływanie jest niekorzystne, ponieważ pacjenci, po przeczytaniu informacji o skutkach niepożądanych, boją się stosować leki i odstawiają je – powiedział w PR24 Piotr Merks z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, specjalista ds. bezpieczeństwa leków, inicjator akcji „Lekolepki”.
Prace nad projektem realizowanym na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym rozpoczęły się kilka lat temu. Dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych udało się przeprowadzić półroczny projekt w jednej z aptek w gminie Radzymin, gdzie oznaczono ponad 8000 produktów. Z akcji szczególnie zadowolone były osoby starsze.
REKLAMA
- Z przeprowadzonych przez nas badań wynika, że 72% pacjentów absolutnie nie pamięta tego, co powiedział im lekarz i zazwyczaj gubi kartkę z zaleceniami. Ciekawe jest to, że kobiety częściej zapominają o wzięciu leków niż mężczyźni. Badając ulotki informacyjne setek tysięcy produktów zwróciliśmy uwagę, że około 30 – 50 informacji się powtarza na wszystkich – podkreślał Gość PR24.
PR24/Anna Mikołajewska
REKLAMA