Prawa człowieka w filmie. 13 Międzynarodowy festiwal WATCH DOCS
„Bóg kocha Ugandę” oraz „Za kratami nie nosimy burek” to głośne dokumenty, które obejrzą widzowie podczas jednej z największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka. 6 grudnia zaczyna się w Warszawie 13. Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie, który potrwa w stolicy 6 dni.
2013-12-04, 09:02
Posłuchaj
W konkursie o nagrodę WATCH DOCS zobaczymy kilkanaście dokumentów z całego świata dotyczących szeroko pojętych praw człowieka. Konkursowy dokument „Za kratami nie nosimy burek” ukazuje afgańskie kobiety, które dopiero w więzieniu mogą poczuć się wolne, a także nagrodzony na festiwalu w Seattle majstersztyk z gatunku found footage - „Nasz Nixon” ukazujący byłego prezydenta USA uchwyconego amatorskimi kamerami przez jego znajomych.
Jako wydarzenie zapowiadana jest retrospektywa mistrzyni współczesnego dokumentu Marii Ramos. Jej filmy zdobywały nagrody na najważniejszych światowych festiwalach. Na WATCH DOCS zaprezentowanych zostanie siedem filmów reżyserki. Wśród nich najnowszy - „Wzgórze przyjemności” - dokument o podejmowanych przez władze próbach odzyskania kontroli nad fawelami w Rio de Janeiro. Maria Ramos będzie gościem festiwalu WATCH DOCS, podczas którego poprowadzi wykład mistrzowski.
Z kolei film „Bóg kocha Ugandę”, to opowieść o natchnionych ultrakonserwatywnych amerykańskich kaznodziejach, którzy wyruszając na podbój świata, trafiają do Ugandy. To za sprawą misjonarzy w ugandyjskim parlamencie leży projekt ustawy zaostrzającej kary za homoseksualizm, do kary śmierci włącznie.
Na tegoroczny program filmowy WATCH DOCS składają się również cztery repertuarowe sekcje stałe: Chcę zobaczyć - przegląd dokumentów poświęconych wydarzeniom, postaciom i tematom znajdującym się w centrum uwagi obrońców praw człowieka ( m. in.: prowokujący dokument Matthew Cooke’a - Jak zarobić na dilerce), Dyskretny urok propagandy - panorama najnowszych dokumentów podejmujących temat różnych form indoktrynacji, oraz Na krótko - sekcja filmów krótkometrażowych z silną reprezentacją dokumentalnego filmu animowanego. W sekcji Nowe filmy polskie - zestaw najciekawszych polskich dokumentów społecznych ostatniego sezonu.
W programie festwalu także spotkania z twórcami i bohaterami prezentowanych obrazów, debaty z udziałem specjalistów w dziedzinie praw człowieka, działaczy, publicystów i polityków, wykłady publiczne i warsztaty - zarówno branżowe - dla dokumentalistów i NGOs, jak i skierowane do szerokiej.
pk/iar
REKLAMA