Ulga budowlana: Z jakich ulg i limitów warto jeszcze skorzystać w tym roku

Końcówka roku to ostatnia okazja, by zdążyć przed wchodzącymi od nowego roku zmianami w podatkach. Chodzi m.in. o ulgę budowlaną.

2013-12-06, 08:03

Ulga budowlana: Z jakich ulg i limitów warto jeszcze skorzystać w tym roku
Fachowiec przy pracy. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O uldze budowlanej mówi doradca podatkowy Justyna Kowalik, z firmy Accreo./Krzysztof Rzyman, Polskie Radio/
+
Dodaj do playlisty

Jeśli planujemy remont lub budowę domu, warto jeszcze w grudniu kupić potrzebne materiały, by uzyskać zwrot części podatku VAT na dotychczasowych zasadach. ‒  Osoba fizyczna, która poniosła wydatki na zakup materiałów budowlanych do końca tego roku, będzie uprawniona do skorzystania z ulgi budowlanej na dotychczasowych zasadach, pod warunkiem, że wydatki te zostały udokumentowane fakturami, wystawionymi do końca tego roku. Powinny one być wystawione na rzecz osoby fizycznej, która będzie się ubiegała o zwrot tych wydatków ‒ wyjaśnia doradca podatkowy Justyna Kowalik, z firmy Accreo.

Najważniejszy jest moment zakupu

Spieszyć trzeba się tylko z zakupami. Ze złożeniem wniosku do urzędu skarbowego o zwrot części podatku już nie, bo jest na to 5 lat. Trzeba przy tym sprawdzić, czy dany produkt jest objęty ulgą.

‒ Wykaz materiałów budowlanych, które uprawniają do skorzystania z tej ulgi, jest ogłaszany przez ministra infrastruktury w drodze obwieszczenia. Wykaz taki obejmuje np. okna, drzwi, tapety, panele, farby ‒ tłumaczy ekspertka z Accreo.

Od stycznia ulga budowlana będzie przysługiwać już tylko osobom, które nie ukończyły 36 lat. Co ważne, ulga nie będzie dotyczyć remontów. O zwrot wydatków będzie się można ubiegać wyłącznie w odniesieniu do wydatków poniesionych w związku z budową, nadbudową, rozbudową i przebudową lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego.

REKLAMA

Ważne!

Wprowadzony został limit powierzchni użytkowej. Dla lokalu mieszkalnego wynosi on 75 mkw., a dla domu 100 mkw.

Po zmianach, z ulgi będzie można skorzystać tylko raz, a nie jak do tej pory raz w roku.

Kredyt bez wkładu własnego

Grudzień jest też ostatnią okazją, by zaciągnąć kredyt hipoteczny bez wkładu własnego.

‒  Jest to ostatnia chwila, żeby wziąć kredyt o wskaźniku LTV 100%, czyli pozwolić sobie na pełne finansowanie ze strony banku. Końcówka roku zawsze mobilizuje ludzi do podejmowania decyzji, a ceny są rzeczywiście atrakcyjne. Koszt kredytu złotowego w tej chwili jest najniższy w historii. Ta okazja może się długo nie powtórzyć ‒ przypomina Jacek Furga ze Związku Banków Polskich.

Tyle, że raty wzrosną wraz z podniesieniem stóp procentowych. Już od stycznia banki będą wymagać 5-proc. wkładu własnego przy zaciąganiu kredytu mieszkaniowego. W kolejnych latach wymagana wielkość wkładu własnego będzie rosnąć, aż do 20 proc. w 2017 roku.  Wynika to z rekomendacji wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego. Z drugiej strony, na początku przyszłego roku ma ruszyć rządowy program dopłat do kredytów „Mieszkanie dla Młodych”.

REKLAMA

Ważne!

Zawsze warto upewnić się, co do możliwości skorzystania z ulg i limitów w Krajowej informacji Podatkowej: 0-801 055 055 lub 22 330 03 30.

Opr. MB

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz.U. z  2005r. nr 177, poz. 1468).

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej