Patenty na ściąganie? "Trzeba zmienić system nauczania"

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2015 16:50
Notatki na ławce, w piórniku, w rękawie, "zapuszczanie żurawia do kolegi", a nawet... zestawy słuchawkowe! Pomysłowość uczniów w wymyślaniu sposobów na ściąganie nie ma granic.
Audio
  • Sposoby na ściąganie i konsekwencje ściągania - rozmowa z Anną Wdowińską i Mateuszem Mrozkiem (Się mówi/Czwórka)
Ściąganie to sposób na przetrwanie w szkole, czy może wynik lenistwa uczniów?
Ściąganie to sposób na przetrwanie w szkole, czy może wynik lenistwa uczniów?Foto: Glow Images/East News

- To problem, który tkwi w "głowach", bo istnieje społeczne przyzwolenie na ściąganie na klasówkach i egzaminach - tłumaczył Mateusz Mrozek z Parlamentu Studentów, a Anna Wdowińska z "Perspektyw" wyjaśniała, że na lekcjach brakuje czasu, by omówić cały materiał, więc uczniowie go po prostu nie znają. - Problemem polskiej szkoły jest nadmiar prac domowych. Gdyby młodzi ludzie pisali wypracowania w szkole, a nie w domach, gdzie mają do dyspozycji internet i mnóstwo opracowań danego tematu, pewnie bardziej mobilizowali się do nauki - mówiła ekspertka.

W audycji zastanawialiśmy się także nad tym, co jeszcze należy zmienić w systemie nauczania, by uczniowie przestali chcieć ściągać i rozmawialiśmy, jak wiąże się ściąganie na klasówkach z kradzieżami filmów z sieci.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Anna Wdowińska (magazyn "Perspektywy"), Mateusz Mrozek (przewodniczący Parlamentu Studentów RP)

Data emisji: 27.10.2015

Godzina emisji: 14.00

kd/kul

Czytaj także

Nauczyciele pozwalają uczniom na zbyt wiele? "Powinniśmy być bardziej asertywni"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2014 09:00
Choć jeszcze przed kilkunastu laty przedstawiciele zawodu nauczyciela budzili szacunek i respekt, a w szkołach panowało przekonanie, że to oni zawsze mają rację, obecnie są gnębieni przez uczniów, nagrywani, a w czasie konfliktów rodzice często stają po stronie swoich dzieci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prawa maturzysty. Jak walczyć o swoje?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2015 18:23
Każdy maturzysta ma prawo wglądu do swojej pracy, z każdego przedmiotu. Wystarczy złożyć wniosek. Teoretycznie. Jakie prawa mają uczniowie i co mogą zrobić, by walczyć z systemem, gdy czują się oczukani?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krótka przerwa. Jak efektywnie wykorzystać ten czas?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2015 08:00
Drzemka, a może spacer i rozmowa ze znajomymi? Co można zrobić w ciągu 10 minut, by zrelaksować się i powrócić do zajęć z nową energią?
rozwiń zwiń